Загриженост за фен на RB засенчва участието на Лайпциг на четвъртфинал

RB Лайпциг се класира за следващия кръг на турнира за Купата на DFB. Саксонците спечелиха с 3:1 срещу TSG Hoffenheim. Инцидент на трибуните обаче помрачава победата.

Потиснато настроение, сдържано ликуване: специалистът за Купата на DFB РБ Лайпциг преодоля следващото препятствие по пътя към успешната защита на титлата си в една облачна вечер. В сряда вечерта саксонците спечелиха мача си от 16-ия кръг срещу слабия съперник в Бундеслигата TSG Hoffenheim с 3:1 (2:0), помрачен от спешен медицински случай, и все още се нуждаят от две победи, за да достигнат четвъртия си финал за последните пет години.

В същото време РБ продължи впечатляващата си серия: отборът на треньора Марко Роуз е непобеден в 17 състезателни мача. TSG все още чака първата си победа в състезателен мач от октомври насам.

Емил Форсберг (8-и) и Конрад Лаймер (41-и) дадоха на осминафиналистите в Шампионската лига комфортна преднина преди почивката. Каспер Долберг (77-ата минута) намали дефицита и за кратко създаде напрежение в заключителната фаза – докато Тимо Вернер (84-ата минута) не вкара гол за Лайпциг. На Стенли Н’Соки от Хофенхайм (86-и) беше показан жълт картон малко преди края.

Кратките възгласи след головете нарушиха иначе преобладаващата тишина по трибуните. Поради спешна медицинска помощ привържениците на РБ ограничиха подкрепата си. На входа на стадиона преди мача се наложило да бъде реанимиран човек. Получила е спешна медицинска помощ и е откарана в болница.

Роуз направи ротации в отбора, като между другото постави норвежеца Ерджан Ниланд на вратата вместо Янис Бласуич. Първоначално на пейката за TSG беше новодошлият Томас Дилейни.

На терена Лайпциг първоначално не остави съмнение за амбициите си. Отборът на Роуз излезе от съблекалнята с голяма увереност и нападателен устрем. След като спечели топката, РБ се включи бързо, но беше твърде неточен в подаването си. Форсберг се справи по-добре и вкара от около 20 метра, за да поведе.

Атмосферата се отрази на играта и на двата отбора. Лайпциг и Хофенхайм допуснаха много грешки и липса на концентрация, а рядко някой от отборите проникваше опасно в последната третина на противника. При една от малкото добри акции Андре Силва за малко не уцели остър удар на Марсел Халстенберг.

Малко преди почивката Лайпциг намери нов импулс. Дългите диагонални топки към Халстенберг се оказаха изпитан метод и Лайпциг имаше няколко шанса да завърши в наказателното поле. Лаймер, за когото се говори, че е на път да премине в Байерн Мюнхен, увеличи преднината си. Силва (43-и) и Тимо Вернер (44-и) имаха допълнителни шансове.

След почивката изглеждаше, че Лайпциг е на прав път. TSG нямаше много идеи за нападение и дори смяната на Дилейни първоначално нямаше очаквания ефект. РБ контролираше мача в слаба среща, но често действаше небрежно и не направи почти нищо с по-добрата си игра.

Това си отмъсти, когато TSG се върна в играта чрез Долберг и взе превес. В заключителните минути Хофенхайм се опита да увеличи натиска си. Сега феновете на Лайпциг окуражаваха отбора си малко по-силно.