Записване на победа с безупречна ефективност

Осми мач за годината, осми требъл: Борусия Дортмунд победи Лайпциг с 2:1

31-годишният Александър Майер не очакваше, че ще има нормална работна вечер, докато малко преди да отиде на работа. Обикновено той е на пейката, когато Грегор Кобел е на вратата на Борусия Дортмунд. В тази петъчна вечер обаче, в мача на върха в Бундеслигата срещу РБ Лайпциг, Майер трябваше да застане на вратата на BVB, тъй като редовният страж Кобел беше неразположен поради мускулни проблеми непосредствено преди началото на мача.

Нервността на заместника беше също толкова видима в началото, колкото и радостта му от победата с изражение след това. Невероятно ефективният BVB даде шанс на преследвачите си от Лайпциг с 2:1 (2:0) и с рекордна победа подсили вече не преувеличените си надежди за първа шампионска титла от 2012 г. насам.

Настроението на южната трибуна беше единодушно в това отношение. Както и през предходната седмица, отборът на треньора Един Терзич взе преднина – абонаментните шампиони от ФК Байерн Мюнхен ще трябва да последват примера тази събота във VfB Щутгарт, за да настигнат отново BVB. Удивително е, злият манталитет на думата М може неусетно да отстъпи място в езиковата употреба на Дортмунд на ентусиазирания претендент за шампионската титла на думата М. В осмия шампионатен мач за годината имаше осмо чувство за постижение, нещо, което се е случвало само веднъж в жълто-черно в рамките на един сезон досега: през последната шампионска година, когато Юрген Клоп накара Борсигплац да се тресе от титлата в края.

Борусия влезе в мача с всичко друго, но не и с наивност. В първия мач, спечелен с 0:3, „най-лошия мач през този сезон“, както констатира Терзич, „бяхме изядени в двубоите“. Вероятно това е причината, поради която трениращите дефанзивно Джулиан Райерсон и Салих Йозкан замениха Рафаел Герейро и Джейми Байно Гитън, които бяха по-ориентирани към атака и устрем. Защото в началните етапи контраатакуващите саксонци ясно показаха защо с 37 точки са събрали повече от всеки друг отбор от Бундеслигата във вътрешната таблица на Марко Роуз – която отчита точките, откакто бившият треньор на BVB пое клуба преди шестия мач. Амаду Хайдара изпробва Майер от малко повече от 20 метра (5-та минута), френският национал Кристофър Нкунку зави покрай далечната греда от полулевия ъгъл (7-ма минута). На терена РБ подкрепи претенциите си отново да е в борбата за шампионската титла.

Най-добрият отговор от гледна точка на BVB: головете. Юлиан Брандт вече беше вкарал гол след асистенция от 30 метра на Джуд Белингъм (13-и), но той беше получил топката с ръка, което не беше забелязано само от видеосъдията. Седем минути по-късно обаче вратарят на РБ Янис Бласвич можеше само да попречи на Марко Ройс да завърши успешно топката, като извърши фаул: Наказателният удар, който фаулираният играч реализира безопасно за 1:0 (21.). Между другото, това беше 159-ият гол на Ройс за BVB, поради което сега той, заедно с Михаел Зайер, е първи подгласник на рекордьора по голове Ади Прейслер (177-и). След като Александър Майер изтри потта на страха от челото си, защото ударът му, блокиран от Доминик Шобошлай, излезе извън очертанията на вратата до собственото му поле (37-ата), отново имаше радост в черно-жълто: нагласен и отразен удар на Емре Кан от 20 метра попадна в тавана на вратата на РБ – 2:0 (39-ата).

Борусия Дортмунд - РБ Лайпциг03 март 2023 г.
Борусия Дортмунд – РБ Лайпциг03 март 2023 г.

Марко Роуз изглеждаше изключително икономичен при завръщането си в Дортмунд, когато излезе от съблекалнята за второто полувреме. Защитата на BVB около силния Никлас Зюле въпреки това трябваше да се страхува от изкуплението на Лайпциг. Всъщност гостите излязоха с голям натиск: Андре Силва просто пропусна с външната страна на крака си (48-ата минута) или беше блестящо спасен от Майер (69-ата минута). В 74-ата минута влезлият като резерва Давид Раум се справи по-добре със спящата задна линия на BVB и подаде на Емил Форсберг на далечната греда, за да направи 1:2. Дортмунд беше твърде пасивен, също така твърде разколебан, и трябваше да трепери. Въпреки това победата остана, а Борусия може да удължи рекордната си серия следващата събота – в дербито на Ревиерите, на което ще гостува Шалке 04.