Защитата разочарова – BVB губи в Гладбах

Футбол Отборът от Бундеслигата Борусия Дортмунд претърпя горчиво поражение с 2:4 (2:3) като гост в края на годината срещу Борусия Мьонхенгладбах. Защитата на BVB беше разочароваща.

Последният мач от Бундеслигата преди почивката за Световната купа едва ли можеше да започне по-зрелищно. Това беше див боруски двубой, който Мьонхенгладбах и Дортмунд водиха в петък вечер, особено през първото полувреме. Когато в 22.24 ч. съдията Свен Яблонски надува последния съдийски сигнал пред 54 024 зрители на разпродадения стадион „Борусия Парк“, играчите на BVB свеждат глави, докато професионалистите от Гладбах празнуват победата с 4:2 (3:2). Те заемат седмо място с 22 точки, поне засега, и могат да излязат на почивка в лигата с добро чувство.

Гладбах, на който от седмици липсват няколко ключови играчи, трябваше да се справи без Аласан Плеа (инфекция с корона) срещу Дортмунд. Капитанът Ларс Щиндл го замени в стартовата единайсеторка. Треньорът на BVB Един Терзич направи две промени в сравнение с мача срещу VfL Wolfsburg (0:2): Емре Кан и Джовани Рейна започнаха, а Салих Йозкан и Карим Адейеми бяха първоначално на пейката.

Интернационалът на Гладбах Йонас Хофман е формулирал целта „да не се губи връзката и да се създаде добра изходна позиция за следващата година“. Три дни след поражението с 2:1 от VfL Bochum домакините последваха тези думи с ранни действия. В четвъртата минута Ману Коне започна да се движи през центъра, където Дортмунд беше допуснал да се образува голяма празнина. Щиндл подаде топката през центъра към Хофман, който тръгна отдясно и вкара плонж в долния ляв ъгъл за 1:0. Участникът в Световната купа отново показа в тази сцена, че има много добър усет за бягане и огромна сила за завършване.

След гола отборът на Гладбах заигра с голям устрем. Отборът от Дортмунд беше твърде бавен в много ситуации, защитаваше се непоследователно и затова си навлече допълнителни проблеми. Въпреки това те успяха да изравнят – и това беше страхотна гледка. Джуд Белингам подаде отляво в шестнайсетметровата зона, където Джулиан Брандт беше с гръб към вратата. Международният играч пое топката и стреля от воле от завоя (19-и). В офанзивен план Дортмунд направи възклицание, но в дефанзивен продължава да е неразположен.

Note
Note

При свободен удар на Хофман отдясно Белингъм не успя да покрие Рами Бенсебаини и алжирецът стреля точно с глава за 2:1 (26-и). Четири минути по-късно Маркъс Тюрам започна чудесна солова акция пред халфовата линия. В крайна сметка той заобиколи вратаря на BVB Грегор Кобел и вкара за 3:1 (30.).

Въпреки това Гладбах показа и големи слабости в работата си в защита. Дортмундци внезапно увеличиха температурата. Вратарят на Гладбах Ян Олшовски отрази удар с глава на Мукоко, а последвалият изстрел на Рейна бе спасен зрелищно от Бенсебайни (33-та минута). Олшовски отново спаси силен удар на Мукоко (37-и), а също така блокира удар с глава на Зюле, но Нико Шлотербек потъна и направи резултата 2:3 (40-и). Малко преди почивката Олшовски предотврати изравняването при шанс от страна на Дониъл Мален (43-та минута). Играта вървеше от сила към сила, като през първото полувреме почти нямаше време за глътка въздух.

Борусия Мьонхенгладбах - Борусия Дортмунд11. ноември 2022 г.
Борусия Мьонхенгладбах – Борусия Дортмунд11. ноември 2022 г.

И играта продължи по този начин и в началото на второто полувреме, но сега Гладбах отново имаше контрол. Ману Коне увеличи преднината си с нисък удар от около 20 метра (46.), а Тюрам пропусна страхотен шанс да направи резултата 5:2 (52.). Предполагаемият гол на Хофман беше отменен заради предишен фаул на Матс Хумелс (74-та), който разочарова по цялата линия в петък вечер. BVB не можа да създаде повече опасности. Дортмунд понесе тежък удар преди почивката, докато Гладбах празнуваше след последния си мач в лигата за годината.