Зрителите трябва да напуснат стадиона заради лошото време – феновете на гостите отказват да напуснат

ФК Шалке 04 U23 загуби с 2:5 от ФК Бохолт. Към края на мача всички зрители трябваше да напуснат стадиона поради предупреждение за тежки метеорологични условия.

От спортна гледна точка мачът в Регионална лига Запад между U23 на FC Schalke 04 и 1. FC Bocholt (2:5) отдавна беше решен, когато в 89-ата минута предупредителната аларма на Паркщадион се усети.

Дикторът на стадиона веднага обяви, че всички зрители на Паркщадион трябва да напуснат територията на стадиона. За откриващия мач на регионалната лига са дошли 730 фенове, 300 от които са от Вестмюнстерланд. И макар че само няколко секунди по-късно почти едновременно започна проливен дъжд и в околността се чуха първите мълнии, около 50 привърженици от Бохолт отказаха да напуснат терена.

Въпреки многократните молби на служителите по сигурността, те просто останаха на стадиона в парка и проследиха мача до края. И това продължило почти шест минути. Защото въпреки че например в прекратения мач между S04 II и Preußen Münster през миналия сезон играта беше прекъсната след предупредителното съобщение, съдията Иван Мркалий реши да не прекъсва мача, а да го доиграе до края. При оставащи 90 секунди до края на мача това е може би разбираемо решение.

Но защо допусна да бъдат добавени повече от четири минути, когато резултатът беше 5:2 за Бохолт, вероятно ще остане негова тайна. В края на краищата той играеше и със здравето на поверените му играчи.

Шалке 04 U23 - 1. ФК Бохолт 2:5 29 юли 2023 г.
Шалке 04 U23 – 1. ФК Бохолт 2:5 29 юли 2023 г.

Причина за предупредителното съобщение е гръмотевична буря, която се е появила в близост до стадиона. Това е активирало приложението за предупреждение за гръмотевична буря. „Приложението за предупреждение отчита ударите в радиус от пет до десет километра“, обясни бившият служител по сигурността на Шалке Мартин Крахе пред RevierSport по повод мача в Мюнстер. „След това системата се задейства – или не. Ако нещо се задейства отново в това време от 20 минути, тя се актуализира и отново изчислява надолу от 20 минути.“