Израел се радва на звездите: Големият шлем по джудо в Тел Авив.

Само три месеца след престижния турнир „Мастърс“ Световният тур по джудо се завърна в Израел. Арена „Шломо“ в Тел Авив беше препълнена с фенове, луди по джудото.

В категория до 57 кг Джесика Климкайт най-накрая си осигури победа над своята съотборничка и съперничка Криста Дегучи по зрелищен начин.

„Мисля, че всички знаят, че с Криста бяхме доста големи съпернички в навечерието на Олимпийските игри в Токио“, каза Климкайт в интервюто. „Никога досега не бях я побеждавала. Така че не ставаше въпрос само за този турнир, а за последните няколко години.“

„Фантастично усещане „

В категория до 48 кг френската състезателка Бландин Понт отново се качи на върха на подиума след победата си в Париж преди две седмици. Тя спечели второто си злато от Големия шлем срещу Тамар Малка от Израел.

В категория до 60 кг бронзовият олимпийски медалист Лука Мхеидзе от Франция победи Франсиско Гаригос от Испания с бърза Ката Гурума – и се радваше на първия си златен медал от Големия шлем в историята:

„Когато спечелих мача си, се обърнах към публиката и видях, че всички са щастливи.“ Това беше „фантастично чувство“, каза Мхеидзе.

Злато за Маргвелашвили

В категория до 52 кг европейската и световна шампионка за 2022 г. Челси Джайлс от Великобритания взе златото срещу Ана Перес Бокс от Испания.

Грузинската сребърна олимпийска медалистка Важа Маргвелашвили триумфира във вълнуващия финал в категория до 66 кг срещу Орхан Сафаров от Азербайджан с брилянтно томое наге.

Тимна Нелсън-Леви създава настроението

Зрителите видяха страхотни изпълнения на местните атлети през целия ден. Дори и да нямаше златен медал, за който да се радваме, всеки път, когато израелски спортист се бореше, цялата арена светваше.

Черешката на тортата дойде от съотборника на Тимна Нелсън-Леви, който спечели бронзов медал за ентусиазираните фенове на домакините. Вторият ден в Тел Авив следва в петък.