Историческа победа – когато бивш Schalker застреля BVB

През август 2019 г. 1. ФК Унион Берлин отпразнува първата си победа в Бундеслигата срещу Борусия Дортмунд. Победител в мача тогава: Мариус Бюлтер.

Борусия Дортмунд има постоянно място в учебниците по история на Унион Берлин. Със сигурност такова, без което BVB с удоволствие би се справил, но играчите на Унион ще погледнат с добро към 31 август 2019 г., когато новаците от Кьопеник отпразнуваха първата си победа в Бундеслигата – 3:1 над Борусия Дортмунд. Все още ли знаете?

Всичко беше на мястото си за една атмосферична вечер в Alte Försterei. Новаците, изгряващите играчи срещу претендентите за титлата. И всичко това в събота вечер от 18:30 ч. пред разпродадена публика.

Две седмици по-рано 1. ФК Унион Берлин е допуснал поражение с 4:0 от РБ Лайпциг, преди да вземе първата си точка в Бундеслигата срещу ФК Аугсбург. Борусия Дортмунд пристигна с две победи зад гърба си.

Първи обаче удари промотираният отбор. След изпълнение на ъглов удар от страна на Кристофър Тримел, който все още действа в Кьопеник, Мариус Бюлтер беше почти непокрит отзад и изстреля топката в десния ъгъл (22′). 1:0 за Унион – отпразнувано, както обикновено в Кьопеник, само с виковете на феновете и без музика за гола.

Само три минути по-късно обаче фаворитите нанесоха ответен удар. Марко Ройс, Жадон Санчо, Пако Алкасер – Борусия направи 1:1 по бърз и ясен начин (25′). Сега изглеждаше, че мачът все пак поема по очакваното си русло, макар и началото на Борусия да беше малко колебливо.

Играта се запъти към почивката на полувремето, като BVB имаше предимство на терена. Унион Берлин обаче нанесе следващия удар. В 50-ата минута отново Бюлтер се възползва от слабост в защитата на жълто-черните.

Първият опит на Себастиан Андершон беше блокиран от тогавашния страж на BVB Роман Бюрки, но след това Бюлтер с лекота изпрати отскочилата топка. Когато след това Андершон вкара за 3:1 в началото на финалната фаза (75′), се оформи първата победа на кьоперичани в Бундеслигата.

BVB противопоставя Унион с най-добрите години в историята на клуба Резултатът трябваше да издържи проверката на времето и да бъде начален сигнал за най-добрата фаза в историята на Унион. В края на сезона Унион завършва на единадесето място, откъдето Кьопеникерс продължава да се подобрява. Седмо място и Лига Конфедерация през следващата година, пето място и Лига Европа през сезон 2021/22 г. Увенчаването със слава дойде през миналия сезон, когато Унион Берлин завърши на четвърто място и се класира за Шампионската лига

Този сезон, от друга страна, знаците ясно сочат към битка за изпадане. От друга страна, BVB се бори за участие в Шампионската лига. И за двата отбора победата в директния сблъсък в събота, 2 март, от 15:30 ч. ще посочи пътя напред. Между другото, победителят в мача от онова време Мариус Бюлтер също играе в Бундеслигата. След две години във ФК Шалке 04 той се присъединява към TSG 1899 Хофенхайм през лятото на 2023 г. И отпразнува победата с 3:2 срещу Борусия Дортмунд миналия уикенд. Знаете ли?