Когато Шалке изпраща BVB у дома с победа 4:1 през 2007 г.

След загубата на шампионата в дербито през 2006/2007 г., ФК Шалке 04 отново се изправи срещу Борусия Дортмунд. Ш04 се възползва по най-добрия начин от предоставената му възможност и победи BVB с 4:1.

Сезон 2006/2007 можеше да завърши с шампионската титла на Германия за ФК Шалке 04. Но регионалният съперник на Шалке – Борусия Дортмунд, от всички отбори, разби мечтите на кралскосиния отбор с победа 2:0 срещу отбора от Гелзенкирхен, за да попречи на мечтата да стане реалност.

Това събитие се случва само преди четири месеца, на 18 август 2007 г. Денят, в който клубовете на Пот се срещат за пореден път в мач №2 от сезон 2007/2008. Шанс за реванш за синьо-белите в домашната зала „Велтинс Арена“.

Шалке имаше и по-добрата изходна позиция. Докато кралскосините успяха да не изостават от действащия шампион VfB Stuttgart в първия ден на мача с равенство 2:2, BVB претърпя поражение с 3:1 срещу MSV Duisburg.

По онова време в състава на Шалке за дербито са включени редица играчи, на които са предначертани големи кариери. Мануел Нойер и Месут Йозил вече се бяха появили през сезон 2006/2007 г. като местни играчи от младежкия отдел на Шалке и продължиха да опитват професионалния футбол през този сезон.

Друг забележителен играч, чиято пазарна стойност един ден щеше да достигне 70 млн. евро, беше Иван Ракитич, който дойде от Базел за 5 млн. евро на едва 19-годишна възраст. Треньор на Шалке по това време е Мирко Сломка.

Съставът на Дортмунд включваше бъдещия световен шампион Роман Вайденфелер на вратата, Деде на левия бек и десния бек Якуб Блашчиковски, а на тъчлинията – Томас Дол.

S04 повежда рано в дербито

S04 се справиха добре от самото начало, бяха нащрек и имаха повече от играта. Миньорите поведоха в единадесетата минута чрез бразилеца Марсело Бордон, а домакините увеличиха преднината си в 31-ата минута с гол от пряк свободен удар на Кристиан Пандер.

Борусия се прибра в съблекалнята с ясен дефицит от два гола. След почивката обаче играта продължи да бъде в полза на Шалке. В 59-ата минута любимецът на феновете Джералд Асамоа увеличи преднината на 3:0.

В пасивната за домакините фаза гостите намалиха изоставането си до 1:3 чрез Нелсон Валдес, но Шалке не се притесни и отново увеличи преднината си до 4:1. Успешен реванш за вторите в класирането

Шалке спечели и втория мач на „Сигнал Идуна Парк“, този път с 3:2. ФК Шалке завърши сезон 2007/2008 на трето място след Байерн Мюнхен и Вердер Бремен. Дортмунд успяха да завършат едва на 13-о място в таблицата.