Краят на годината в джудото: Токио празнува финала на Гран при сериите за 2023 г.

Грандшлемът по джудо за тази година е към своя край. В Токио зрителите за пореден път изпитаха бойните изкуства в най-добрата им форма.

Тази неделя беше време за втория ден от Гран при по джудо в Токио. В японската столица сериите на Ганд Шлем 2023 навлизат в началната права. И отново е витрина на най-добрите състезатели в това бойно изкуство.

Матей Каниковски започна финала в най-добра форма в 100-килограмовата категория, като спечели златото в Токио с ипон – третата му титла от Големия шлем тази година.

Любимецът на публиката Абе Ута завърши финала в 52-килограмовата категория с ипон още в първата минута. Зрителите, естествено, бяха възхитени, както и спортистът: „Това е единственото международно събитие в Япония, затова е важно да покажем на света истинското японско джудо. Вярвам, че в момента мога да се усъвършенствам и да направя още една крачка напред. Ето защо за мен лично е страхотно да спечеля тук.“

След това дойде ред на нейния брат Abe Hifumi, който също изнесе страхотна битка и с още един ипон гарантира, че двамата братя и сестри са звездите в Токио.

Майра Агиар от Бразилия спечели първия си златен медал в Токио в категория до 78 килограма с ваза-ари.

В категория до 60 килограма Нагаяма Рюджу спечели изцяло японския финал срещу олимпийския шампион Такато Наохиса, за да вземе златото

Мику Такаичи спечели славата на Токио в категория до 63 килограма под одобрителните възгласи на своите фенове.

Световната шампионка Нацуми Цунода от Япония победи Хулия Фигероа от Испания в категория до 48 килограма – нейното второ злато в Токио.

В категория над 100 килограма Тамерлан Башаев взе титлата срещу южнокорееца Ким Минджонг с ипон.

В Токио атлетите показаха много ипон. А японските легенди Чизуру Араи и Шохей Оно се състезаваха на татамито срещу някои от бившите си съперници. Един страхотен и вдъхновяващ момент за всички деца, които се надяват на златна кариера в джудото.

Големият шлем в Токио приключва, това беше последната спирка от Световната купа за 2023 г. Ще продължи догодина!