Лайпциг победи Щутгарт – и постави Байерн под напрежение

Благодарение на магията на Доминик Шобошлай РБ Лайпциг увеличи натиска върху лидерите в Бундеслигата Байерн Мюнхен.

Технически надареният унгарец вкара гол, за да изведе носителите на Купата на DFB до заслужена победа с 2:1 (1:0) над VfB Stuttgart в началото на втория мач в петък. Победата доближи „саксонците“ (35 точки) на една точка от рекордьорите, поне за една вечер.

Шобошлай осигури важната победа за отбора на треньора Марко Роуз, който вече 16 поредни мача не е побеждавал, със страхотен гол от свободен удар от 30 метра (25-и) и мощен удар от границата на наказателното поле (49-и). Крис Фюрих (68-и, дузпа за игра с ръка след видеозапис) намали резултата за VfB. Байерн може да възстанови старата разлика от четири точки до РБ в мача на върха срещу Айнтрахт Франкфурт в събота (18.30 ч./Sky).

От друга страна, VfB остана без победа и в третия си мач под ръководството на новия треньор Бруно Лабадия (две равенства и едно поражение) и все още е в битката за изпадане на 15-о място с 16 точки.

Гостите играха смело още от самото начало, въпреки че петима от редовните им играчи бяха контузени или отстранени през последните няколко дни и Лабадия трябваше напълно да реорганизира предната си атакуваща тройка.

Докато РБ почти не се справяше с футбола, който притежаваше в началото, Щутгарт стоеше здраво и дебнеше на контраатака. Капитанът Ватару Ендо пресече небрежен пас на защитника на РБ Вили Орбан към Ксавер Шлагер и веднага изпрати дебютанта Томас Кастанарас (9-и) в дълбочина. От границата на наказателното поле 20-годишният футболист не успя да преодолее вратаря на Лайпциг Янис Бласуич. RB стана по-силен и игрив едва в средата на първото полувреме.

Много от тях преминаха през чужденеца Давид Раум, който започна вместо Марсел Халстенберг от лявата страна на защитата и почти подготви централния нападател Андре Силва (23-и) за откриващия гол – ударът с глава на португалеца прелетя над вратата. Шобошлай беше по-точен, когато стреля от 30 метра след фаул срещу Дани Олмо. Трептящият му свободен удар попадна в долния ляв ъгъл и остави вратаря на VfB Флориан Мюлер, който все още имаше леко докосване до топката, да изглежда много нещастен. Малко по-късно Силва (32-ра минута) с глава – отново след центриране на Раум – нацели далечната лява греда.

След почивката Никълъс Нартей (46-и) изведнъж се оказа свободен пред Бласвич, но стреля встрани. РБ едва ли е бил шокиран след близкия изравнителен гол, но играе смело напред. Силва отклони с глава опит за изчистване на топката от професионалиста на VfB Йоша Вагноман към Шобошлай, който я изкара от въздуха и я вкара в мрежата. VfB трябваше да намери начин да се върне в играта, когато ръката на Йоско Гвардиола бе хваната от топката след удар на Нартей. След като изгледа видеозаписа, съдията Феликс Цвайер отсъди дузпа, която Фюрих реализира безопасно.