Левандовски пропуска от бялата точка – Мексико празнува равенството 0:0 с Полша

Роберт Левандовски е почти безпогрешен от място. Почти. На откриването на Световната купа в Катар пропускът му коства на Полша голям шанс. Мексико се радва на нулевия резултат.

С пропуснатата дузпа Роберт Левандовски лиши Полша от голям шанс за Световната купа. Световният футболист не успя да вкара гол при равенството 0:0 срещу Мексико в началото на турнира под оглушителните възгласи на стадион 974 в Доха, който беше изпълнен почти изцяло с латиноамерикански фенове. Левандовски, който обикновено е толкова уверен при стрелба от място, се хвана за главата от разочарование във вторник вечер в Катар, когато не успя да преодолее изключителния вратар на Мексико Гийермо Очоа (58-ата минута).

Ключовата сцена допринесе за нажежената атмосфера пред 39 369 зрители, които трескаво очакваха резултата преди видео решението за дузпата на Левандовски. Във вълнуващата финална фаза нито по-добрите като цяло мексиканци, нито разочарованите поляци успяха да получат щастлив удар.

Левандовски пропусна не само първия си гол за Световната купа в четвъртия си мач, но и чудесен шанс да подобри шансовете на Полша да достигне до последните 16 места за първи път от 36 години. Броени часове след шока за Лионел Меси и Аржентина в турнира, когато те победиха с 2:1 предполагаемите леки играчи на Световната купа Саудитска Арабия, жребият пред рекордьора на Германия Лотар Матеус създаде вълнуваща ситуация в група C. В събота, когато Мексико ще се изправи срещу Меси, отпадането им от Световната купа вече може да е подпечатано. След това Полша ще се изправи срещу лидера в групата Саудитска Арабия.

По данни на ФИФА 90 000 мексиканци на стадиона в пристанището на Доха и около него са превърнали откриването на турнира в атмосфера на домакински мач за своя отбор, като дори трибуните са вибрирали на моменти заради скоковете. За разлика от горещите аплодисменти и махането на ла-ла за селекцията им с много бронзови медалисти от Олимпийските игри през 2021 г., феновете на Ел Три дадоха на Левандовски много свирки дори по време на загряващата програма.

Note
Note

Националният треньор на Полша Чеслав Михневич, който изненадващо повиши подвижния Якуб Камински (20 г.) от Волфсбург в състава за Световната купа, постигна само частичен успех с основната си защитна формация. Неговата защитна линия спря оживените мексиканци, които вече празнуваха след попадението с глава на Алексис Вега (26-и). Но планът Левандовски, който премина от ФК Байерн в ФК Барселона, да върши работа в предни позиции, не проработи. Дори 34-годишният играч не успя да се възползва от страхотен шанс от бялата точка, след като беше фаулиран от Ектор Морено. Един удар с глава и красив пас преди почивката – нямаше много повече опасности от него.

Латиноамериканците винаги са търсили германския Хирвинг Лозано, който предизвика катастрофата на DFB при поражението с 1:0 в Русия преди четири години. Националният вратар на Полша Войчех Шчесни попадна във фокуса на вниманието на няколко пъти в началото на последното световно първенство, например когато беше тестван от Лозано (52-ра минута).

В разгорещената финална фаза, в която френската съдийка Стефани Фрапар, която за първи път се появява като жена в ролята на четвърти съдия, има много работа, нападателят на Мексико Хенри Мартин не успява да преодолее Шчесни с глава (64). Вратарят на Юве беше сигурен, но героят на вечерта беше 37-годишният Очоа. Легендарният вратар при петото си участие на Световната купа стана първият мексикански страж от 1966 г. насам, който спасява дузпа в редовното време на мач от Световната купа.