Меси повежда Аржентина към финала на Световната купа

Това вече е най-добрата Световна купа на Лионел Меси досега. Липсва само короната на славата. Суперзвездата води Аржентина към финала с победа над Хърватия с 3:0.

Суперзвездата на Аржентина Лионел Меси е само на една победа от дългоочакваната си първа титла на Световната купа. Шесткратният световен шампион по футбол изведе отбора си до категорична победа над Хърватия с 3:0 (2:0) в първия полуфинал на Световното първенство във вторник вечерта. Самият Меси вкара първия гол в 34-ата минута от дузпа. 35-годишният футболист подготви головете за 2:0 и 3:0 за своя партньор Хулиан Алварес (39./69.).

Пред 88 966 зрители на стадион „Лусаил“ хърватите успяха да се справят с индивидуалната класа на двамата аржентински нападатели само в началните етапи. Освен това те пропуснаха да участват във втори пореден финал, тъй като този силен отбор от всички отбори направи решаващи грешки в защита.

Сега Аржентина очаква последните си съперници в сряда вечер: защитаващата титлата си Франция или голямата изненада на Световното първенство Мароко. Южноамериканците вече са печелили титлата през 1978 и 1986 г. Самият Меси обаче никога не е стигал по-далеч от финала през 2014 г., който загуби с 1:0 от Германия, в предишните си четири участия на Световната купа. Във вторник вечерта той за пореден път потвърди, че петата му Световна купа досега е най-добрата за него.

Мачът срещу финалистите от 2018 г. Хърватия също започна с нападателя на Пари Сен Жермен, който изравни 24-годишния рекорд на Световната купа, поставен от Лотар Матеус. И двамата имат по 25 участия на Световната купа. Въпреки това на Меси все още му липсват пет гола, за да заеме първото място във вечната ранглиста на голмайсторите на Световната купа. Мирослав Клозе заема първото място с 16 гола.

Note
Note

От друга страна, нищо не вървеше по план за аржентинския номер 10, поне в началото. Меси се хвана за задното си ляво бедро няколко пъти само след няколко минути и разтегна мускулите си. Освен това в началото той беше до голяма степен откъснат от играта, защото хърватите вече бяха блокирали коридорите в посока на суперзвездата, а подкрепата на собствените му съотборници беше съвсем ясна. Треньорът Лионел Скалони жертва третия офанзивен играч в полза на по-дефанзивна формация, както бе направил при победата на четвъртфинала срещу Холандия.

И така, фаворитите бяха подпомогнати от нещо, което се е случвало много рядко на това и на последното Световно първенство: пълна загуба на контрол от страна на хърватите. Преди 1:0 топката се подхлъзна под крака на звездата на Реал Мадрид Лука Модрич в средата на терена. Аржентинецът Енцо Фернандес подаде топката на нападателя Алварес, който беше фаулиран от вратаря Доминик Ливакович в наказателното поле – и Меси изпълни удара в горния десен ъгъл на вратата.

2:0 само пет минути по-късно дори дойде след хърватски ъглов удар и много по-сериозна верига от грешки. Този път Меси отигра топката към Алварес – и двама хърватски защитници я промушиха в наказателното поле. Тяхната толкова възхвалявана твърдост и стабилност подведоха хърватите в решаващите минути на полуфинала за Световната купа.

Малко преди и малко след почивката те на два пъти имаха късмет, че не погълнаха трети гол много бързо. Алексис Мак Алистър (43-и) и Меси (58-и) не успяха да преодолеят Ливакович, който реагира добре.

Сега хърватите хвърлиха в игра почти всичко, което резервната им скамейка можеше да предложи: Мислав Орсич, Никола Влашич и Бруно Петкович, късният голмайстор от мача с Бразилия, влязоха в игра до 50-ата минута. Въпреки това финалистите за Световната купа от 2018 г. не станаха по-опасни в резултат на това. След убедителни първи 20 минути Хърватия остана напълно безобидна и без идеи. Дори техният треньор Марио Манджукич, който отговаря за нападателите в отбора, не можа да им помогне повече: Бившият голмайстор на Байерн получи червен картон за протест на скамейката (35-и).