Мюнхенска демонстрация на сила срещу претоварения Съюз

Байерн Мюнхен успешно защити лидерството си в напрегнатата битка за титлата с впечатляваща демонстрация на мощ срещу разтегнатия Унион Берлин.

Игривият и явно превъзхождащ рекордно шампион спечели топ двубоя в снежната виелица срещу частично пренатоварения Айзерн с 3:0 (3:0) и след галата си отново зае изконното първо място, което за кратко бе превзел равният по точки Дортмунд.

След последните сътресения заслуженият успех в двубоя на противоположностите беше от огромно значение за ФК Байерн и неговия треньор Юлиан Нагелсман. Нов неуспех щеше значително да влоши и без това напрегнатата ситуация преди седмиците на истината с втория мач от 16-ия кръг срещу Пари Сен Жермен.

Но Ерик Максим Чупо-Мотинг (31-ви), Кингсли Коман (40-ти) и рожденикът Джамал Мусала (45.+1) се погрижиха нещата да са ясни още преди почивката пред 75 000 зрители на „Алианц Арена“. „Рекордьорът“ Томас Мюлер подготви два гола за завръщането на Садио Мане.

Унион вече изостава на три точки от Мюнхен и BVB след първото си поражение в състезателен мач през тази година. Три дни след успеха си в Лига Европа срещу Аякс Амстердам берлинчани не бяха равностойни на силните баварци.

Важността на мача за мюнхенския тим беше подчертана и от вечерта на отбора в петък. Главният изпълнителен директор Оливер Кан също така е призовал за пореден път звездите да „покажат, че са Байерн Мюнхен“.

Нагелсман направи четири промени в стартовата единайсеторка след 2:3 в Гладбах, като Дайот Упамекано отсъстваше заради отстраняване на червения екип. Мюлер, който беше заменен след само 16 минути срещу Борусия, отново започна. Това беше 430-ият мач на 33-годишния футболист за Мюнхен в първенството. Сега той е на второ място в класацията на Байерн, изпреварвайки Кан и изоставайки от Сеп Майер (473).

И тъкмо нетърпеливият Мюлер имаше първия голям шанс в 5-ата минута – но пропусна в падналия в Мюнхен сняг. Въпреки първоначално неблагоприятните условия ангажираните баварци бяха будни от самото начало и имаха огромно превъзходство.

Пред вратата на Унион имаше няколко бурни сцени, но едва след половин час баварците бяха възнаградени след подаване на Коман и удар с глава на Чупо-Мотинг. Сега експресът на Байерн започна да се разгръща. С изключение на шанса на Айса Лайдуни (37-ата минута), от берлинчани нямаше какво да се види.

След почивката Байерн продължи да оказва натиск. Алфонсо Дейвис стреля свободно срещу вратаря на гостите Фредерик Рьоноу (48-ата минута), Мюлер удари гредата (62-ата минута). В 65-ата минута зрителите ликуваха, когато Манес беше заменен. Топзвездата скъса сухожилие на дясната си фибула в средата на ноември и след последвалата операция пропусна Световното първенство със Сенегал.

Мане създаде страхотен шанс за Мюлер, но Рьоноу реагира добре (71-ата минута), а Дейвис също не успя отново (86-ата минута). Шералдо Бекер (58.) беше единственият голмайстор за гостите след почивката.