Наказателни удари – Франция отстранява Роналдо и Португалия

Твърда борба и стоманени нерви: звездите на Франция изпратиха Кристиано Роналдо в пенсия и са на път да спечелят третата си титла на Европейското първенство

Победителите на Световното първенство победиха Португалия с 5:3 на дузпи в четвъртфиналния сблъсък в Хамбург – с контузената суперзвезда Килиан Мбапе, който вече не е в игра. Още на полувремето на допълнителното време той напусна терена с ледена превръзка на носа си, който бе счупен преди почти три седмици.

Резултатът беше 0:0 след 120 минути, като Тео Ернандес най-накрая реши мача от бялата точка за безпощадната, но неубедителна френска страна. Мбапе ликуваше, но все пак това беше много специална победа: носителят на Световната купа за 2018 г. достигна първия си полуфинал на европейско първенство в сблъсък на поколенията срещу своя идол от детството Роналдо, който е с 14 години по-възрастен от него. След излизането от 16-ия кръг през 2021 г. сега целта е да се спечели титлата.

Португалия и особено Роналдо, който реализира дузпата си, изпитаха най-голямото разочарование на Европейското първенство в реванша от финала през 2016 г. (тогава 1:0). Рекордният играч с удоволствие щеше да се сбогува с голямата сцена с трофея след излизането от 16-ия кръг през 2021 г., но 30-ото му участие на Европейско първенство за 20 години се оказа последно. Финал на четвъртфинал – 39-годишният Роналдо не успя да се разпише за първи път в шестото си участие на Европейско първенство (14 гола).

Погледите на 49 000 зрители във Фолкспарк бяха насочени главно към Роналдо и Мбапе. Франция беше „един от фаворитите за титлата. Но ние отиваме на война“, беше обявил Роналдо марсиански преди мача.

Но всеки, който очакваше атакуващ фойерверк от големите футболни звезди, първоначално беше горчиво разочарован. Почти никакъв контакт с топката, никакви завършващи удари: Роналдо и Мбапе дълго време не се виждаха.

През първото полувреме CR7 не успя да постигне почти нищо срещу централната защита на Франция, водена от професионалиста от Байерн Дайот Упамекано. В другия край френският турбо дрибльор все още изглеждаше затруднен от маската си за лице.

Първият удар към вратата? Дойде от защитник на всички хора. Но опитът на Тео Ернандес от дистанция не представляваше голямо предизвикателство за героя на Португалия от осминафиналите Диого Коща. Всъщност това беше единственият „шанс“ през първото полувреме. Нищо чудно, като се има предвид оскъдният турнирен актив от само пет (Португалия) и три (Франция) гола до този момент.

През второто полувреме играта стана много по-интересна. Двата отбора свалиха защитните си окови и изведнъж играта се завъртя – с големи шансове и за двете страни. Но Мбапе (50′), подобно на съотборниците си Рандал Коло Муани (66′) и Едуардо Камавинга (70′), беше твърде неточен с удара си. В другия край Бруно Фернандес (61) и Витиня (63) бяха отказани от блестящата реакция на стража на Франция Майк Манян. Така мачът влезе в допълнителното време без голове.

Малко след подновяването на играта Роналдо догони топката над вратата от отлична позиция, а Мбапе беше заменен от Брадли Баркола на полувремето на бис