Освобождение в двубоя в мазето – ясна домакинска победа срещу Оснабрюк

Специалистите на Шалке 04 устояха на напрежението: те спечелиха двубоя в мазето срещу долния отбор на Оснабрюк с 4:0 (1:0). Феновете празнуваха.

Разочарованието просто трябваше да излезе наяве. Пол Сегин току-що беше вкарал втория гол на ФК Шалке 04 в двубоя на дъното на втора дивизия срещу VfL Osnabrück, когато тичаше към ъгловия флаг и го удари толкова силно, докато празнуваше гола, че той се счупи. Всички кралскосини бяха толкова облекчени, колкото и Сегин след гола му. Професионалистите от S04 издържаха на големия натиск и пометоха шокиращо слабия отбор от дъното на таблицата с 4:0 (1:0).

С нетърпение се очакваше реакцията на феновете на Шалке на негативната серия и ужасния стил на игра – но те останаха неутрални. Ултрасите от Гелзенкирхен само подариха плакат с надпис „Никакви „ако“ и „но“ – разкъсайте го за трите точки“, а по време на загрявката дадоха на професионалистите да скандират „Нека Шалке се бори и победи“. Емоционалната кулминация беше изпълнението на хор „Рурколе“, който десет минути преди началото на мача изпя „Steigerlied“ на затъмнената арена.

Макар че това накара 62 000 зрители да настръхнат, същото не можеше да се каже за първото полувреме. Това беше слаб футболен мач между два несигурни отбора. Малко по-добро впечатление оставиха Шалке, които владееха значително повече топката (64%), но това не водеше до добри пасове напред, а до безкрайни кръстосани подавания от страна на защитниците. Треньорът Карел Гераертс донякъде изненадващо беше подредил отбора си в система 4-4-2 с ромб в средата на терена, като в отбора бяха дошли трима нови играчи: Пол Сегин, Тобиас Мор и Симон Теродде.

Капитанът Теродде имаше първия шанс след пет минути – след удар с глава на Бриан Ласме той стреля плътно встрани от левия стълб. Ако феновете са се надявали на оживена игра в атака, те останаха разочаровани. И двата отбора показаха големи технически слабости, като често губеха излишно топката при натрупването и не затрудняваха защитата. Шалке дължеше преднината си от 1:0 на почивката на автогол

След изпълнение на корнер от Пол Сегин топката се отби от главата на Никлас Виман от Оснабрюк, премина покрай вратаря Ленарт Грил и влезе в мрежата – въпреки че в официалния доклад на DFB като голмайстор е записан Марчин Камински. Малко билярд, малко шамар – но много късмет за Шалке. До почивката не се случи почти нищо, само Теродде имаше още два удара в целта (31-ви/45-ти). Докато преди две години в годината на промоцията той вкарваше от всяко трудно положение, кризата във формата му продължава. А Оснабрюк? Отборът от дъното на таблицата през седмицата представи Уве Кошинат като свой нов треньор, но забележим ефект нямаше. Шестте хиляди фенове на Оснабрюк, които пътуваха с тях, бяха в много по-добра форма от единадесетте играчи на терена

Шалке 04 - ВФЛ Оснабрюк 4:0 01 декември 2023 г.
Шалке 04 – ВФЛ Оснабрюк 4:0 01 декември 2023 г.

През второто полувреме Шалке надигра Нордкурве, който толкова често ги разочароваше напоследък. И те играха с много повече енергия и решителност, отколкото преди почивката. Брайън Ласме имаше шанс да отбележи с глава само 60 секунди след почивката. Вторият гол падна в 49-ата минута: Шалке контраатакува срещу Оснабрюк, който се беше раздвижил, Дери Джон Мъркин успя да пресече точно и Пол Сегин вкара с нисък удар в левия ъгъл, за да направи 2:0 и да накара флагчето на корнера да страда.

Малко по-малко от десет минути по-късно видеоасистентът Тимо Герах помогна на Шалке да вкара трети гол: След единоборство между Виеман и Теродде в наказателното поле съдията Том Бауер първоначално позволи играта да продължи, но след това промени решението си, след като се запозна с изображенията. Теродде, който преди това не успя да се разпише, сам грабна топката и реализира сигурно за 3:0 (62′). В 71-ата минута Кенан Караман направи резултата 4:0, като вкара с глава след центриране на Тобиас Мор.

Останалата част бе истинско зрелище. Феновете в Нордкурве празнуваха – а защитата на Шалке дори успя да постигне нещо специално тази вечер: за втори път този сезон запази чист лист.