Отказан гол – Разочароващо равенство в Хайденхайм

След три поредни победи Дортмунд не успя да се справи с новопостъпилия отбор с равенство 0:0. На втородивизионния тим им липсваше много.

В блока на гостите, където се бяха събрали феновете на Борусия Дортмунд, за пореден път се чуваше ропот. Нападателят на BVB Никлас Фюлкрюг стреля от 16 метра, но вратарят на Хайденхайм Кевин Мюлер се намеси и изкара топката в корнер.

Този момент дойде пет минути преди последния съдийски сигнал и се оказа твърде малко и твърде късно за BVB, които започнаха 20-ия мач от Бундеслигата. След три победи в началото на годината, в петък вечерта BVB завърши наравно 0:0 с промотирания отбор. Първи неуспех в опита да се спасят в Шампионската лига след злощастната първа половина на сезона.

В допълнение към дългосрочните контузии на Карим Адейеми, Юлиан Райерсон, Феликс Нмеча и участника в Купата на Африка Себастиан Халер, треньорът Един Терзич трябваше да се справи без важен квартет. Вратарят Грегор Кобел и двамата полузащитници Юлиан Брандт и Марко Ройс трябваше да се оттеглят поради заболяване. Завърналият се играч Жадон Санчо се оплака от мускулни проблеми

Терзил трябваше да направи една промяна в сравнение с победата с 3:1 срещу VfL Бохум. Неговият сънародник Джейми Биньо-Гитънс замени Санчо в стартовата XI. 41-годишният специалист също така се върна към предна двойка от Фюлкрюг и Юсуфа Мукоко.

Бързото подаване на Юлиан Брандт, изненадващият дрибъл на Жадон Санчо – тези специални индивидуални умения щяха да се отразят добре на Дортмунд в Хайденхайм. От гледна точка на BVB това беше трудна задача още от първата минута, в която дори компактният отбор на Хайденхайм успя да даде тон, макар и облагодетелстван от грешката на Салих Озкан.

BVB няма структура срещу Heidenheim

Полузащитникът всъщност искаше да подаде на капитана Никлас Зюле, което е рутинна задача. Но топката се озова точно на пътя на Тим Клайндиенст. Нападателят на Хайденхайм стреля към празната врата от 14 метра, Майер се беше изнесъл встрани. Но топката прелетя точно над лявата страна (14′). Домакините имаха и втората сериозна възможност в разпродадената Voith Arena с 15 000 зрители. Отново беше Клайндиенст, този път с глава.

Дортмунд нямаше какво да противопостави на това. Макар че в предишните си три участия през 2024 г. често им липсваше прецизност в последната третина на мача, в петък втородивизионният тим дори не успя да стигне толкова далеч в половината на съперника си. Липсваше структура и преобладаващо се надявахме на индивидуални действия. Но бяганията като това на Биньо-Гитънс се изчерпваха.

BVB: Голът на Мален е отменен

Само една атака беше успешна. Когато Томас Мьоние спечели топката обратно след собствена грешка, Никлас Зюле успя да пусне начален пас и топката стигна до Донийл Мален през Марсел Сабитцер и Мукоко. Холандецът бе започнал дълбоко, зави около вратаря Кевин Мюлер и от остър ъгъл вкара в мрежата (26′). Голяма радост.

Но съдията Бастиан Данкерт (Рощок) имаше нещо против, много повече: видеоасистентът Феликс Брих, който беше забелязал, че Мален стои встрани от терена. Данкерт отмени предполагаемия откриващ гол. Голът не даде на Дортмунд нова увереност, да не говорим за доминация.

Дори след почивката Дортмунд се опита да натисне напред, но не успя да го направи. Ударът с глава на Бьоне-Гитнес от кръста на Томас Мьоние (56′) беше единственият забележителен гол за дълго време, тъй като Хайденхайм успяваше да запази стабилността и структурата на отбраната си.

BVB все още няма импулс след почивката срещу Хайденхайм

Терзич реагира. Мариус Волф, Емре Кан и дебютантът Оле Полман от U23 влязоха на мястото на слабите Мьоние, Озкан и прекалено забързания Бьоно Гетенс. В хода на второто полувреме Хайденхайм отново стана опасен на контраатака, но новоизлюпената страна не успя да я разиграе последователно. След попадението на Фюлкруг Стефан Шимер от Хайденхайм дори пропусна да вкара победния гол на косъм (90.+1).

В същото време нападението на BVB не показа никакви признаци на концепция за това как Дортмунд възнамерява да преодолее защитния вал на Хайденхайм. Първият неуспех за новата година беше подпечатан