Победа в Дармщат – Кьолн напуска местата за изпадане

Дармщат и Кьолн си оспорват двубоя в подножието на класирането, като гостите не незаслужено излизат начело.

Дейви Селке изстреля 1. ФК Кьолн до втората им победа за сезона в Бундеслигата и до място, което не позволява изпадане, поне за една нощ. Нападателят вкара в 60-ата минута в петък вечерта за 1:0 (0:0) в двубоя от сутерена на новопоявилия се СВ Дармщат 98, който претърпя четвърто домакинско поражение.

Благодарение на по-добрата си голова разлика Кьолн се изкачи на девет точки пред съперниците си на 15-о място, с претендент за участие в Шампионската лига 1. фК Унион Берлин (7), който в събота трябва да играе с ФК Байерн Мюнхен.

Още от самото начало мачът беше оспорван пред 17 810 зрители, като и двата отбора показаха дефицити в играта си. Дългата и висока топка беше предимно мотото, което се оказа безполезно. Шансовете бяха в недостиг и от двете страни.

След добри 20 минути Марвин Мелем от Дармщат трябваше да напусне терена с контузия в глезена. Нападателят, който до този момент беше пъргав, малко преди това беше фаулиран от Флориан Кайнц. Ветеранът Тобиас Кемпе влезе на мястото на Мехлем.

Сега хесенци не могат да продължат напред. Но и FC, който владееше значително повече топката, също изпитваше затруднения и оставаше безобиден в атака. В резултат на това през първото полувреме нито един от двамата вратари не трябваше да спасява, тъй като нито един от двата отбора не успя да отправи удар към вратата.

Имаше само кратък момент на вълнение, когато Лука Килиан от Кьолн беше съборен в наказателното поле на Дармщат и гостите поискаха дузпа. Съдията Патрик Итрих обаче правилно позволи играта да продължи.

След смяната играта продължи да бъде тежка битка за изчерпване на силите, като домакините вече действаха по-целенасочено и създадоха първата си възможност. Тим Скарке за малко не уцели вратата на ФК с удар.

В другия край Деян Любичич изведе гостите напред, но от остър ъгъл не успя да преодолее вратаря на Лилиите Марсел Шуен. Малко след това обаче Кьолн празнуваше: Ъглов удар на Лука Валдшмидт за съжаление беше отклонен с глава от Матиас Хонсак от Дармщат в краката на Селке, който завърши без усилие от пет метра.

Само шест минути по-късно Валдшмидт покачи на 2:0 за Кьолн. Голът обаче беше отменен след видеопоказания, тъй като преди това е имало положение на засада. Малко след това видеоасистентът отново се намеси, след като Итрих отсъди дузпа за домакините. След като прегледа телевизионните кадри, съдията преразгледа решението си.

В заключителната фаза треньорът на Лилиите Торстен Либеркнехт включи няколко свежи играчи, но гостите продължиха да имат по-добрите шансове. Валдшмидт и резервата Макс Финкграфе не успяха да преодолеят Шуен малко преди края.

Ето как играха те:

Дармщат 98: Шуен – Кларер, Я. Мюлер (83. Карич), Маглика – Скарке, Гясула, Холанд, Нюрнбергер (82. Стоилкович) – Марвин Мелем (23. Кемпе), Хонсак (65. Вилхелмсон) – Зейдел (65. Лука Пфайфер)

1. ФК Кьолн: Швебе – Килиан (46. Финкграфе), Хюберс, Шабо, Хайнц – Любичич (90.+3 Ут), Мартел – Тилман, Кайнц (46. Л. Валдшмидт), Майна (85. Олесен) – Селке (73. Тигес)

Съдия: Патрик Итрих (Хамбург) – Зрители: 17810 (разпродадено)

Голове: 0:1 Selke (60.)

Жълти картони: Seydel / Kainz, Hübers, Selke