Половин дузина – Шалке разгромен от Байерн

С 0:6 при гостуването на Байерн Мюнхен, Шалке нямаше никакъв шанс и се смъкна обратно на мястото на изпадащите.

Още след четвърт час беше ясно, че в този ден Шалке 04 няма да има какво да спечели от ФК Байерн Мюнхен. Байерн щеше да се препъне, се казваше преди началото на мача, но още от самото начало Байерн сътвори чудесен комбинативен футбол на терена.

За Шалкерите имаше само две цели – първо, да не паднат. Второ, главното беше след седмица срещу Франкфурт да не липсва нито един играч поради отстраняване от игра с жълт цвят. И двете цели не се изпълниха: Шалке заслужено загуби с 0:6 (0:2) – а голмайсторът Мариус Бюлтер, на всичкото отгоре, получи петия си жълт картон.

Как се случи това: Резултатът вече беше 0:2 в 37-ата минута, когато мюнхенският футболист Нусаир Мазрауи тръгна на спринт, за да вземе пас. Бюлтер го дръпна за фланелката – ясен жълт картон. Много играчи на Шалке изпаднаха в шок: треньорът Томас Рейс, защото не беше пощадил Бюлтер, както другите застрашени играчи на Шалке. Самият Бюлтер поклати глава, както и съотборниците му и много фенове, които останаха безмълвни за няколко мига.

Но не само в този момент Шалкерите изглеждаха замръзнали. В нито един момент по време на мача те не успяха да проследят адекватно играта на Байерн. Защитата от типа „човек срещу човек“ на Рейш рядко работеше, защото например левият защитник Йере Уронен губеше всеки двубой, всеки бегови двубой срещу Лерой Сане, което водеше до многократни ситуации за продължения.

Байерн - Шалке 04 13 май 2023 г.
Байерн – Шалке 04 13 май 2023 г.

Том Краус изпитваше големи затруднения в двубоя в средата на терена срещу капитана на Байерн Джошуа Кимих, капитанът Дани Лаца също трудно успяваше да се справи. Байерн показа най-доброто си представяне, откакто треньорът Томас Тухел пое поста. Само през първите 20 минути те създадоха пет огромни шанса. Серж Гнабри не успя да преодолее вратаря на S04 Александър Шволов (9-и) и пропусна да се разпише само защото стъпи в земята (13-и). Кингсли Коман изстреля топката покрай Шволов, но попадна в защитника на S04 Сеп ван ден Берг, който беше на голлинията (11.). Томас Мюлер не успя при първия си опит да преодолее Шволов (14.), Джамал Мусала шутира малко покрай десния стълб (18.).

Закъснялото 1:0 дойде след кръстосан пас на Сане, който швалерът Алекс Крал не успя да изчисти в петметровата зона. Мюлер, отпразнуван от феновете на Байерн, вкара топката в левия ъгъл. Шволов беше безсилен. Вторият гол за Байерн беше резултат от фаул на Седрик Брюнер срещу Мусала в наказателното поле. Съдията Роберт Шрьодер първоначално не го видя, но реши след видеопоказания. Кимих отказа Шволов – 2:0. Такъв беше резултатът на почивката и с това шалкерите си бяха послужили много добре. Феновете на Байерн сред 75 000-те зрители запяха: „Само ФКБ ще бъде шампион на Германия!