Похвала от Байдън, концерти с клаксони в Техеран: САЩ побеждават Иран с 1:0 – Англия също се класира напред

Политически взривоопасният мач се очакваше с нетърпение: Иран срещу САЩ. Младият отбор на САЩ успя да победи Иран с 1:0 и вече е на второ място в група В.

Голът на бившия специалист от Бундеслигата Кристиан Пулишич в 38-ата минута изпрати САЩ в последния 16-и кръг, до който американците достигнаха за последно през 2014 г. Отборът на САЩ ще се изправи срещу Холандия в първия кръг на етапа на нокаут в събота.

Вайсторът Пулишич е контузен

Не е ясно дали голмайсторът Пулишич ще може да играе. Той се сблъска с вратаря на Иран Али Бейранванд и няколко минути след това беше лекуван на терена. Той продължи да играе до почивката, но на полувремето беше заменен.

След мача Пулишич е откаран в болница. Говорител на Футболната асоциация на САЩ потвърди пред Deutsche Presse-Agentur, че той е бил прегледан по корем.

Протест и злорадство в Техеран

В иранската столица Техеран имаше спорадични реакции след поражението от САЩ на Световното първенство по футбол. Шофьорите на автомобили изразиха злорадството си. На препълнените площади в сряда вечерта хората крещяха например: „Предполагам, че вашият национален отбор не е успял“. Те намекваха за високите политически и спортни очаквания към отбора на Мели.

Видео показва как хората от Дезфули в провинция Хузестан излизат по улиците в сряда сутринта след поражението на Иран от САЩ, натискайки клаксоните си в знак на радост.

Играчите бяха подложени на силен натиск в резултат на общонационалните протести на националната футболна федерация. Политиците се надяваха на победа срещу заклетия враг САЩ и по този начин на подкрепа във вътрешната политика. Ръководството на Иран е упражнило голям политически натиск преди мача, обяснява спортен журналист в Техеран.

Англия непобедена в кръг 16

По същото време като мача между Иран и САЩ Англия игра с Уелс и победи британските си съперници с 3:0. Маркъс Рашфорд (50-ата минута/68-ата) и Фил Фоден (51-ата) вкараха два пъти в бърза последователност, за да дадат на „Трите лъва“ заслужена победа пред 44 297 зрители. Сега Англия ще се изправи срещу Сенегал в първия кръг на елиминациите в неделя (20.00 ч.).

Уелсците, чийто звезден нападател Гарет Бейл бе заменен на полувремето, отпаднаха от дългоочакваната първа Световна купа от 1958 г. насам с една точка и само един гол след три мача от предварителния кръг.

Холандия също си осигури участие в последния 16-и кръг – за 11-и път в историята на отбора, когато оглави група А – с победа над домакините от Катар с 2:0. Сенегал също премина един кръг във вълнуващ мач на стадион „Халифа“. Лъвовете от Теранга, които бяха без суперзвездата Садио Мане, се наложиха с 2:1 над Еквадор. След изравнителния гол на Мойсес Кайседо Калиду Кулибали подпечата мястото на африканския шампион Сенегал в последните 16 мача.