По-добре от Дейвис и компания – бившият талант на Бохум поставя нов рекорд

Втородивизионният отбор VfL Osnabrück може и да е в дъното на таблицата, но се намира във възходяща тенденция – отчасти благодарение на Максуел Гямфи.

Максуел Гямфи е абсолютно ключов играч в клуба от дъното на втора дивизия VfL Osnabrück. През този сезон 24-годишният футболист е изиграл 1959 от възможните 2070 минути и е бил капитан на своя отбор в 19 мача от лигата. Роденият в Дортмунд футболист се превърна във важен водещ играч за лилаво-белите през последната година и половина.

В последния мач Гямфи се представи силно при изненадващата победа с 1:0 над Хановер 96 и изигра ключова роля за това VfL да остане без гол за четвърти път в последните седем мача. Преди това те не бяха допуснали нито един гол в първите си 16 мача. Гямфи бе отличен за доброто си представяне и бе включен в единайсеторката на „ритнитопковците“ за деня.

Но тази номинация не беше единствената причина защитникът на Оснабрюк да празнува. Срещу Хановер Гямфи постави нов рекорд и нов рекорд на втора дивизия през първото полувреме. Защото: той достигна 36,58 км/ч в един спринт.

С тази максимална скорост Гямфи в момента е най-бързият играч в DFL. В класацията на най-бързите играчи през този сезон на Бундеслигата Ерен Динчи от Хайденхайм беше рекордьор с 36,41 км/ч – докато Гямфи не надмина този рекорд. Победа, единайсеторка на деня и рекорден спринт – това беше перфектният уикенд за 1,90-метровия мъж.

Досега през този сезон шестима играчи в Бундеслигата са преодолели бариерата от 36 км/ч. Освен Динчи, това постижение са постигнали още Сила от Щутгарт (36,15 км/ч), Максенс Лакроа от Волфсбург (36,13 км/ч), Линтон Майна от Кьолн (36,10 км/ч), бившият играч на Унион Шералдо Бекер (36,07 км/ч) и Алфонсо Дейвис от Байерн (36,02 км/ч). Всички те имат едно общо нещо: никой не е бил толкова бърз, колкото Оснабрюкер.

Гямфи носи фланелката на VfL Bochum в продължение на три години

В следващия ден VfL ще гостува на Hamburger SV (3 март, 13,30 ч.). За Максуел Гямфи това е сблъсък с бившия му клуб. Преди да премине в Оснабрюк през 2022 г., той е капитан на Хамбург U21 в Регионална лига Север в продължение на две години.

Първите си стъпки в старшия футбол обаче Гямфи прави в Кастропер Щрасе. От 2017 до 2020 г. той играе за VfL Бохум. Централният защитник прекарва два сезона с отбора U19, където има 32 участия. През сезон 2019/20 е част от професионалния отбор на VfL, но тогава не играе във втора дивизия. За разлика от сега във VfL Osnabrück…