Представянето на Дания е слабо: само 0:0 срещу Тунис

EM Полуфиналистите от Дания започнаха Световната купа с разочарование. Мачът „навън“ срещу Тунис завърши без голове.

Тайният връх на Световната купа Дания все още не е оправдала високите очаквания в първия си мач от турнира. Срещу шумно подкрепяните аутсайдери от Тунис полуфиналистите на европейското първенство по футбол се пребориха за 0:0 във вторник на световното първенство в Катар. Едва през второто полувреме датчаните изобщо създадоха някакви шансове за гол. Въпреки това представянето им в Al-Rajjan остава слабо. В продължението на мача беше разгледана възможна дузпа за Дания, но тя не беше дадена.

Звездата на Дания Кристиан Ериксен се появи за първи път на голям турнир 17 месеца след като се срина на Евро 2021. Тунизийците обаче не обърнаха внимание на този емоционален момент за него. Полузащитникът Аиса Лайдуни повали плеймейкъра на Манчестър Юнайтед на тъчлинията още в първата минута и отпразнува с радостен жест към публиката.

Имаше десетки хиляди тунизийски фенове – много повече от половината от 42 925-те зрители на стадион „Education City“ подкрепяха шумно северноафриканците. Отборите от арабския свят като Тунис и Мароко имат голямо предимство на това Световно първенство. Техните поддръжници са пристигнали в Катар от родните си страни или вече живеят там като гастарбайтери.

И тази огромна атмосфера на домакински мач стресна датчаните, въпреки че вратарят им Каспер Шмайхел беше казал само ден по-рано: „Ние знаем такива неща. Това не е проблем за нас.“

Note
Note

Всъщност обаче явно облагодетелстваните датчани предпочетоха да играят на сигурно подаване, когато малко по-голям риск щеше да им отвори много по-големи пространства. И те продължаваха да се застояват в атакуващата третина, защото играта им нямаше темпо. Треньорът Каспер Хюлманд реагира на тази вяла игра, като смени тактиката два пъти само през първите 65 минути.

Тунис, поне през едно полувреме, беше очевидно по-завладяващ, по-решителен – и по-опасен. Гол на централния нападател Исам Джебали в 23-ата минута беше отменен заради нарушение. 20 минути по-късно нападателят на датския клуб Odense BK не успя да се разпише сам срещу вратаря Шмайхел (43-та).

През второто полувреме датчаните започнаха да упражняват по-голям натиск и не улесняваха толкова много защитата на своите съперници. Но гол на Андреас Сков Олсен в 55-ата минута не беше признат за засада. Освен това Ериксен не успя да стреля от далечна дистанция срещу вратаря на Тунис Аймен Дамен (69-та минута). А Андреас Корнелиус, който бе заменен малко преди това, само насочи към гредата от близко разстояние (70-ата минута).

Така Световната купа започна със спортно разочарование за датчаните. Капитан Симон Кяер, както и всички негови европейски колеги, не носеше капитанската лента, която трябва да насърчава толерантността и разнообразието. Дори тренировъчните фланелки с надпис „Права на човека за всички“ им бяха забранени от ФИФА, преди да заминат за Катар. Така че единственият израз на протест беше почти едноцветна фланелка, върху която логото на федерацията и на производителя едва се вижда. Датският доставчик иска да бъде „невидим“ на това Световно първенство.