Разочароващият BVB отпадна от турнира за Купата на DFB

Както и в лигата, Дортмунд губи и в турнира за купата на ВФБ. Вицешампионите играха твърде лошо – и бяха наказани. Първата титла вече я няма. Първо отново вкарва Гираси, а след това и Сила.

Вероятно най-добрият шанс на Борусия Дортмунд да спечели титлата през този сезон е изчезнал. BVB отпадна в последния 16-и кръг на турнира за Купата на DFB след заслужено поражение с 2:0 (0:0) от VfB Stuttgart в сряда.

Най-добрият нападател Серху Гираси (54-ата минута) и резервата Сила (77-ата) вкараха пред 54 200 зрители за швабите, които отпразнуваха четвъртата си поредна победа в състезанието и ще вземат много увереност в предстоящия сблъсък с Байер Леверкузен в неделя.

Дортмунд, който дълго време разочароваше и вече изостава на десет точки от лидера Леверкузен в Бундеслигата, ще се бори за важни точки в битката за местата, даващи право на участие в Шампионската лига, срещу РБ Лайпциг в събота.

BVB се изправи срещу предната двойка на Щутгарт – Гираси и Дениз Ундав – със защита от трима души, като капитанът Емре Кан се защитаваше отдясно. За разлика от поражението с 2:1 в първенството преди три седмици и половина, в което играха безобразно, гостите успяха до голяма степен да предотвратят големите шансове на Щутгарт, поне за известно време. Ундав пропусна най-добрата възможност за VfB, които доминираха, но първоначално бяха твърде рядко ефективни, с глава през първото полувреме (24′). Малко преди почивката загубата на топката от страна на Джейми Байно Гетенс от Дортмунд остана ненаказана.

Говорейки за загуби на топката, втородивизионните играчи направиха твърде много от тях пред погледа на националния треньор Юлиан Нагелсман. В резултат на това BVB почти не поставиха в центъра на вниманието своите бързи атакуващи играчи. Марсел Сабитцер нямаше късмет с удар, който се удари в напречната греда (20′), иначе Борусия не успя да стигне много напред.

Бившият капитан Марко Ройс, Юлиан Брандт и Никлас Фюлкруг трябваше да седнат на пейката три дни след равенството 1:1 в Леверкузен. Фюлкруг замени в 24-ата минута поразения Юсуфа Мукоко, но почти не получи използваеми подавания в центъра на атаката.

Треньорът на BVB Един Терзич реагира и включи Брандт за второто полувреме, за да осигури по-голямо облекчение в офанзивен план. Рами Бенсебайни също влезе на мястото на халфа Мариус Волф, който бе изкълчил глезена си през първото полувреме. Въпреки това Щутгарт остана доминиращият отбор. В 51-ата минута Гираси не успя да преодолее стража на гостите Грегор Кобел от близко разстояние.

Малко след това швейцарският вратар нямаше никакъв шанс срещу чуждестранния нападател на Гвинея и пусна топката през краката му. Това беше 18-ият състезателен гол на Гираси през сезона. В сблъсъка в лигата той беше отбелязал решителния гол от дузпа.

VfB едва не направи 2:0 веднага, но Кобел направи още едно блестящо спасяване на Енцо Мило (58′). От другата страна предполагаемият изравнителен гол на Бьоно Гетенс правилно бе отменен заради засада (60′). Страхотната финална атака на Борусия приключи, но за сметка на това Щутгарт вкара втория си гол: Жокер Силас спокойно вкара топката в десния ъгъл