Разпространение на шансовете – Байерн първи след победата срещу 1. ФК Кьолн

FC Байерн Мюнхен продължава да изпълнява задълженията си в Бундеслигата. Особено благодарение на Хари Кейн.

И Хари Кейн отново и отново: Въпреки необичайно кратката подготовка и небрежното оползотворяване на шансовете Байерн Мюнхен спечели и при новите си любими съперници 1. ФК Кьолн и излезе начело в таблицата на Бундеслигата, поне за 19 часа. Английският голмайстор Кейн вкара 18-ия си гол за сезона (20-ата минута) при ненужно тежката победа с 1:0 (1:0), за да осигури десетата поредна победа на отбора като гост в Кьолн. Предишният успех бе донесъл на Байерн единадесетата поредна шампионска титла 181 дни по-рано.

Треньорът на Байерн Томас Тухел подигравателно бе говорил за „славен списък с мачове“ и „сензационна програма“ в навечерието на мача с оглед на международните пътувания, от които някои играчи на Байерн се завърнаха едва в четвъртък. Противно на обичайната практика, неговият отбор пристигна с частен самолет едва в деня на мача – за разлика от поражението с 2:1 в турнира за Купата на DFB от третодивизионния 1. ФК Саарбрюкен преди три седмици, този път нещата се развиха добре.

В началото на 12-ия ден на мача FC се смъкна на последното място, поне временно. Оставащите пет предсезонни мача срещу предимно съперници като Дармщат, Майнц, Фрайбург, Унион Берлин и Хайденхайм сега ще бъдат от основно значение.

Треньорът на Кьолн Щефен Баумгарт беше преминал към трима бекове. Фактът, че крилото Линтон Майна стана ляв защитник през първото полувреме, беше почти толкова креативен, колкото и трансферът на Кай Хаверц в националния отбор, извършен от треньора на националния отбор Юлиан Нагелсман.

Тухел беше променил отбора си на четири позиции, включително беше дал предимство на Ерик-Максим Чупо-Мотинг пред Томас Мюлер в атака. Една от причините за това той посочи неговата сила „при защита на стандартни ситуации“.

Но камерунският национал имаше и първия шанс в 5-ата минута, когато за малко не успя да се разпише. Това беше началният сигнал за крайната фаза на натиск от страна на Байерн.

Първо защитникът на Кьолн Тимо Хюберс беше спасен от това да си отбележи автогол (6. минута), а след това Лерой Сане пропусна стопроцентов шанс пред вратаря на ФК Марвин Швабе, когато се опита да лобира топката (7. минута), вместо да я бутне. А след това Кьолн изведнъж се оказа с 1:0 по петите, но Ян Тилман не успя да преодолее Мануел Нойер (10).

Сега домакините сякаш бяха по-добре в играта – и в разгара си се втурнаха в контраатака: Удар на Чупо-Мотинг беше изчистен от линията от Джеф Шабо, но Кейн реализира последвалия удар. Минута по-късно действието почти се повтори, но Швабе попречи на Choupo-Moting да покачи на 2:0.

Сане, който отново беше много забележим въпреки слабите си шансове, отново пропусна да се разпише (27′). Въпреки че Нойер трябваше да спасява и коварен удар с глава на Расмус Карстенсен (31′), на почивката Байерн трябваше да е далеч напред.

След смяната обаче Кьолн беше по-компактен и Байерн, въпреки че владееше все повече топката, почти не намираше пролуки и дълго време не създаваше добри възможности. В 78-ата минута Кингсли Коман имаше чудесен шанс да постави мача извън съмнение, но ударът му с глава срещна напречната греда.

Три минути по-късно французинът се размина с топката от обещаваща позиция. Треньорът Тухел не беше доволен от излишното надиграване, но в крайна сметка отборът му успя да удържи малката си преднина