РБ Лайпциг стартира успешно в Шампионската лига

РБ Лайпциг започна успешно новия сезон в Шампионската лига. Междувременно обаче победата на отбора от Бундеслигата в Швейцария поставя и една загадка.

Мечтано начало, разочарование – и после изкупление: Ксавер Шлагер и Бенямин Сеско дадоха на РБ Лайпциг успешен старт в Шампионската лига въпреки озадачаващия спад в представянето.

Австриецът (73-ата минута) осигури обрата при 3:1 (1:1) при аутсайдера Йънг Бойс Берн, а Бенджамин Сеско (90.+3) вкара късния победен гол. Мохамед Симакан (3:3) беше дал на саксонците перфектен старт. Но пред 31 500 зрители на разпродадения „Ванкдорфщадион“ Берн беше изравнил чрез Мешак Елиа (33). Победата на изкуствения терен означава, че Лайпциг вече е под по-малък натиск във втория ден на мача срещу защитаващия титлата си Манчестър Сити, отколкото би бил, ако беше загубил с точка.

Лайпциг започна така, сякаш нямаше търпение да се върне в горната част на класирането. Новото попълнение Лоис Опенда имаше първия добър шанс след малко повече от 30 секунди, но ударът му попадна във външната страна на мрежата. Само две минути по-късно Симакан засече с глава центриране от корнер на Давид Раум и вкара в далечния ъгъл. Вратарят на Берн Антони Расиопи изглеждаше всичко друго, но не и добре.

Всъщност всичко вървеше по план за гостите. Всъщност – защото след явното игрово превъзходство в началото на мача лайпцигчани изведнъж спряха. Вместо да продължат да комбинират бързо напред, те почти само разиграваха дълги топки. Цялата прецизност се изгуби при смяната. Розе забеляза това отстрани и се оплака шумно от лошите пасове на своя отбор. Но това не помогна. Елиа вкара за швейцарците, които ставаха все по-добри, с шут в далечния ъгъл.

С озадачаващия срив на РБ стадионът също ставаше все по-шумен. Бившият професионалист от Бундеслигата Рафаел Вики бе извел Берн до победа в първенството и купата миналото лято – и зрителите бяха съответно ентусиазирани, докато приветстваха третото участие на клуба в груповата фаза на Шампионската лига. В тази фаза играта се водеше почти изцяло в половината на все по-пасивния отбор на Лайпциг.

Защо РБ беше толкова изпаднал в безпомощност, вероятно е било загадка не само за Роуз. Дори и след смяната на краищата от неговия отбор не последва почти нищо. Единствената надежда за обрат дойде от една спорна сцена в наказателното поле на домакините. Няколко минути след почивката Хави Симонс беше съборен след единоборство с Расиопи, но съдията първоначално реши да продължи играта. След това той погледна сцената на екрана: Но тъй като Хави активно бе потърсил контакт с крака на вратаря, нямаше дузпа.

Въпреки това след това отборът от Бундеслигата се върна по-добре в играта. След поредното силно подаване на Раум, Опенда трябваше само да насочи към вратата от близко разстояние – но не успя да преодолее Расиопи. Малко след това резервата Бенямин Сеско (67-ата минута) вкара с глава след поредното центриране на Раум – но беше в аут. Сега Лайпциг се върна в играта все по-добре и по-добре, включително и защото Берн сякаш се изчерпа. Шлагер се възползва от нарастващата пасивност на швейцарците и от 18 метра стреля в далечния ъгъл.

Сега Лайпциг доминираше в играта, което поне помогна на Тимо Вернер да се появи за кратко. Изпадналият във форма международен нападател влезе на мястото на Опенда в 88-ата минута. Малко след това Сеско вкара последния гол.