Седем специални дуела

Това е трескаво: Германският национален отбор по футбол ще се изправи срещу Испания в четвъртфиналите на Европейското първенство в Щутгарт в петък (18:00 ч.).

С девет победи, девет равенства и осем поражения рекордът е леко в полза на Германия. SID хвърля поглед назад към седемте специални двубоя:

ПРЕМИЕРАТА, приятелски мач от 1935 г.

12 май 1935 г. в Кьолн, Германия – Испания 1:2

74 000 зрители на стадион „Мюнгерсдорф“ искат да видят първия сблъсък между двете нации. Едмунд Конен – футболните историци ще го запомнят – дава на Германия ранен аванс, след което Испания обръща мача с попадение на Исидро Лангара. Това е началото на едно голямо футболно съперничество.

ЧУДНИЯТ ГОЛ, СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ 1966 Г.

20 юли 1966 г., Бирмингам, Германия – Испания 2:1

В третия мач от групата Германия изостава с 0:1 срещу испанците, заплашвайки с ранно отпадане от Световното първенство. Но тогава идва голямото изпълнение на Лотар Емерих. Застанал отстрани, „Ема“ гръмва топката под напречната греда от остър ъгъл, за да направи 1:1, а в последните минути Уве Зеелер осигурява победата. „Не отидох просто така, усетих ситуацията светкавично и инстинктивно и за щастие ударих топката перфектно, уцелих правилния ъгъл“, казва по-късно Емерих за своя „чуден гол“.

ИЗБУХВАНЕ НА ВЪЗЕЛА НА ФЬОЛЕР, ЕМ 1988 Г.

17 юни 1988 г. в Мюнхен, Германия – Испания 2:0

Какво не е наред с Руди Фьолер? Този въпрос си задават феновете преди последния мач от груповата фаза на Европейското първенство по футбол у дома през 1988 г. Вьолер не е вкарвал от 636 минути с фланелката на DFB и притесненията му нарастват. След половин час игра срещу испанците възелът най-накрая се пропука, последван незабавно от втория гол през второто полувреме. Германия достигна до полуфиналите – и празнуваше Руди.

БЕЗ ШАНС, ЕМ 2008

29 юни 2008 г. във Виена, Германия – Испания 0:1

Надеждите на Германия за спечелване на четвърта титла от Европейското първенство са големи. Но на финала бързо става ясно, че на стадион „Ернст Хапел“ във Виена няма да има черно-червено-златно парти. Превъзходството на испанците превъзхождаше с тяхната тики-така игра, докато Германия изоставаше. В крайна сметка се стига „само“ до 0:1 след гол на Фернандо Торес, но резултатът можеше да бъде и много по-ясен. Доминацията на Испания започва.

ПРОПУСНАТ РЕВАНШ, СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ 2010

7 юли 2010 г. в Дърбан, Германия – Испания 0:1

Две години след поражението си Германия е развълнувана в Южна Африка – и е нетърпелива да се реваншира. Младият отбор на DFB влезе в полуфинала на Световната купа с много хъс и се изправи срещу почти непреодолим съперник. Без успех. Решението обаче не беше взето след перфектна нишка на топката, а след мощен удар с глава на Карлес Пуйол. Остава осъзнаването, че германският футбол (все още) не може да върви в крак с испанския.

ДЕМОНСТРАЦИЯТА, Лига на нациите 2020

17 ноември 2020 г., Севиля, Германия – Испания 0:6

„Денят беше черен като катран, нищо не работеше изобщо. Напрежение на тялото, поведение при борба, нищо не работеше. Нито в защита, нито в нападение, не можеш да откроиш никого“, беше безпощадната присъда на националния треньор Йоахим Льов след провала в Севиля. Унизителното поражение с 6:0 в Лигата на нациите е най-високото поражение за германски отбор от 1931 г. насам и само веднъж Германия е губила по-тежко: 9:0 срещу Англия през 1909 г.

СВЕТЪЛ ЛЪЧ, СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ 2022

27 ноември 2022 г. в Ал-Хор, Германия – Испания 1:1

Световната купа в пустинята. След поражението на откриването срещу Япония Германия отстъпва с 1:0 и във втория си мач от групата, а призивите за суперджокер Никлас Фюлкрюг стават все по-силни. В 70-ата минута треньорът на националния отбор Ханси Флик изпълнява желанието на феновете – и само 13 минути по-късно Фюлкруг с гръм и трясък вкарва топката в испанската врата със скорост 118 км/ч. С една точка мечтата за достигане до 16-ия кръг продължава да живее, но изходът от тази история е добре известен: елиминиране след предварителния кръг.