Сисе спасява Мали – и празнува участие в олимпийския турнир

Ще бъде ли Ибрахима Сисе отличникът на новия сезон? Във всеки случай защитникът на Шалке изигра изключителна роля за Мали на първенството на Африка до 23 години.

На полуфинала на първенството на Африка до 23 години срещу домакините от Мароко Ибрахима Сисе трябваше да бъде заменен, докато все още беше напълно изтощен. Носеха се слухове, че играчът на Шалке дори се е контузил. ФК Шалке 04 веднага опроверга това. В мача за третото място в петък вечерта Ибрахима Сисе отново игра 90 минути за своята родина Мали.

За да го подкрепи и да изрази своята признателност, спортният директор на Шалке Петер Кнебел, който в четвъртък вечерта все още беше на контролната среща на S04 в Бохолт Хюнтинг (2:2), в петък пътува до Мароко. Преди мача той посети Сисе в хотела на отбора и със сигурност е обсъдил с него как да продължи след почивката си.

Вечерта след това е изгледал мача в Танжер на стадиона. И това си е заслужавало. Макар че Мали беше загубила дузпите срещу Мароко на полуфинала, този път нещата се развиха по-добре. Мали победи Гвинея с 4:3 и спечели утешителната награда.

Сисе игра 90 минути отдясно в централната защита. В добавеното време той спаси мястото на отбора си в дузпите с бдителна постъпка, когато в 92-ата минута в най-голяма спешност изби топката, преди противниковият нападател, който беше напълно свободен, да се приготви да стреля.

Членът на борда на директорите на Шалке Кнебел посещава Сисе в Мароко

В последвалата дузпа снажният централен защитник не отбеляза гол. Но той празнуваше още по-бурно след победата с 4:3. За Мали третото място означава и класиране за олимпийския футболен турнир.

Заради спортния си успех с националния отбор обаче Сисе ще пропусне тренировъчния лагер в Кьонигсблан. Той ще се върне в Гелзенкирхен едва след почивката и тогава ще се присъедини към тренировките на отбора.

22-годишният футболист може да се окаже изненадата в състава на Кнайпбен през този сезон. Треньорът на Шалке Томас Рейс така или иначе има високо мнение за централния защитник. Той дори още не знае колко е добър, каза веднъж Рейс за него.

Шалке търси подкрепление за защитата

Въпреки това треньорът на S04 също така знае, че не може да разчита на Сисе, който през миналия сезон беше използван предимно в U23, или също така на колегата си защитник Лео Гриймл да направи крачка напред по отношение на представянето през този сезон.

„Приоритетът очевидно е защитата“, заяви Рейш след контролния мач в Бохолт, когато бе попитан как планира да използва допълнителните пари, които се получиха от продажбата на Мариус Бюлтер. И ако Сисе, който игра във всички мачове за Мали и натрупа важен опит, избухне по отношение на представянето, Рейш ще има още една алтернатива.