След началото на мечтите – човекът на стойност 70 млн. евро трябва да продължи да пропуска

Преди няколко години футболният клуб от Бундеслигата Борусия Дортмунд имаше в редиците си голям талант в лицето на Александър Исак. Сега той играе в Англия.

Феновете на Rot-Weiss Essen нямат добри спомени за Александър Исак. Бившият нападател на Борусия Дортмунд игра за U23 в домакинския мач срещу RWE в дванадесетия ден от сезон 2018/19 в Регионалната лига и отбеляза хеттрик в първите 28 минути. Мачът завърши 5:0 за BVB II и след него имаше много дискусии, защото Дортмунд използва трима играчи от професионалния отбор – Исак, Шинджи Кагава, който вкара всичките пет гола, и Себастиан Роде.

Високият 1,92 м Исак преминава от младежкия си шведски клуб AIK Solna в BVB през 2017 г. като 17-годишен голям талант. Той обаче не успява да направи големия пробив в Борусия. Той изиграва само 13 състезателни мача за професионалистите и през януари 2019 г. е даден под наем на тогавашния холандски първодивизионен клуб Вилем II Тилбург. Дори и след завръщането си в Рурската област, той не е привлечен от осемкратните шампиони на Германия, поради което ръководството на клуба решава да продаде технически и физически силния нападател на испанския Реал Сосиедад за 15 милиона евро.

В клуба от Страната на баските Исак успява да разгърне пълния си потенциал и участва пряко в 52 гола (44 гола и 8 асистенции) в 131 мача. Силните му изяви привличат вниманието на други клубове и през август 2022 г. шведът е продаден на клуба от Висшата лига Нюкасъл Юнайтед за невероятната трансферна сума от 70 милиона евро.

Там 23-годишният футболист започва мечтаната си кариера и вкарва първия си гол в първия си мач за ФК Ливърпул на легендарния „Анфийлд Роуд“. Вкара гол и в третото си участие, като реализира дузпа срещу АФК Борнемут за крайното 1:1. Три мача, два гола – Исак не се нуждаеше от време за стартиране във Висшата лига.

Той ще трябва да почива още около пет-шест седмици, така че няма да се завърне преди почивката за Световната купа. Надяваме се, че той ще може да тренира отново, когато започнем втората си подготовка след Световната купа.

Eddie Howe.

Но след това дойде шокът: националният нападател на Швеция (37 мача, 9 гола) получи сериозна контузия на бедрото по време на международното пътуване и е извън игра от началото на октомври. Преди победата с 4:0 над Астън Вила в последния мач треньорът Еди Хау заяви за контузията на звездата си: „Нашите лекари са доволни от сегашното му състояние, но това е по-дългосрочна контузия. Той ще трябва да почива още около пет-шест седмици, така че няма да се завърне преди почивката за Световната купа. Надяваме се, че той ще може да тренира отново, когато започнем втората си подготовка след Световната купа.“

Въпреки че за всички фенове на Нюкасъл е разочароващо да знаят, че Исак със сигурност няма да играе преди Световното първенство, има надежда, че той може да се завърне в края на декември. Напоследък отборът му е в силна форма, дори и без най-ценния играч в състава, и в момента заема четвърто място в таблицата с 24 точки след 13 мача.