След повече от 40 години – Rot-Weiss Essen празнува победа в MSV Duisburg.

MSV Duisburg продължава да е в дълбока криза. Rot-Weiss Essen спечели дербито със зебрите с 2:1 – победният гол за Есен падна в добавеното време.

MSV Duisburg загуби с 2:1 (0:1) от Rot-Weiss Essen пред близо 26 000 фенове на домашната си арена. Есен е на косъм от местата за промоция, MSV остава в дъното на таблицата.

Rot-Weiss Essen започна по-добре и MSV Duisburg трябваше да благодари на Винсент Мюлер за това, че гостите от Хафенщрасе не поведоха само след три минути.

Какво се беше случило? След грешка на Сантяго Кастанеда капитанът на Essen Винко Сапина направи силен пробив и подаде на Исая Йънг, който тичаше съвсем сам към вратата, но не успя да преодолее Мюлер.

И играта продължи към вратата на „зебрите“ – следващата опасна атака на Essen след осем минути: Седрик Харенброк изпрати топката към Йънг, чието центриране не намери приемник в центъра. В противен случай това щеше да бъде много опасно.

MSV Duisburg - Rot-Weiss Essen 28 октомври 2023 г.
MSV Duisburg – Rot-Weiss Essen 28 октомври 2023 г.

Усещаше се несигурността на домакините. Изглеждаха прекалено нервни и почти нищо не вървеше напред. При RWE беше различно. След добър половин час червено-белите затвориха Дуисбург в собствената им половина.

33-ата минута: Харенброк отново подаде на Йънг, който всъщност можеше да завърши в наказателното поле, но стъпи в земята и не успя да уцели топката. Само минута по-късно: Лукас Бруме имаше на крака 1:0, но от близка дистанция не успя да преодолее силния Мюлер, който запази Дуисбург в играта. След пауърстейджа на Есен се чуха и гръмки освирквания от публиката на Дуисбург. Йънг (43 г.) отново изпробва Мюлер от дистанция, но той отново задържа топката. Това, което отборът на Борис Шомерс показа през първите 45 минути, беше просто твърде малко.

И Шомерс сигурно е намерил правилните думи по време на почивката. Защото начинът, по който MSV излезе от съблекалнята, накара някои хора на стадиона да се запитат дали това наистина са същите играчи като през първите 45 минути. Зебрите започнаха като пожарна команда.

След подновяването на играта те обстрелваха вратата на Есен от всички ъгли. Въпреки това Александър Есвейн (47-и), корнер на Томас Пледл (48-и), който бе насочен към собствената му врата от крак на Есен, и двойна възможност на Чинеду Екене и Пледл (49-и), който опита удар с велосипед, не успяха да намерят изключителния страж на RWE Якоб Голц.

RWE трябваше отново да се стабилизира и да си вземе глътка въздух. MSV бяха прекратили за момента превъзходството си в играта. А във фазата, когато стана спокойно, RWE нанесе удар – в лицето на Марвин Обуз.

Влезлият като резерва Андреас Вигел от Дуисбург успя да се промъкне, Обуз напредна отдясно и от 18 метра прати топката в горния ляв ъгъл. Какъв мечтан гол с левия крак – блокът на гостите избухва. 1:0 RWE след 63 минути.

Всичко изглеждаше така, сякаш RWE ще празнува първата си победа в дербито на MSV от 16 април 1983 г., когато Есен печели с 2:0 в Дуисбург. Но тогава дойде 90-ата минута: Робин Мюлер пресече и Сапина опъна топката в собствената си врата – 1:1! Всеки, който си е мислил, че това е всичко, се е оказал в грешка.

Първо резервата Бенямин Гирт (90.+1) не успя да се справи срещу изключителния Гьолц, а след това и от другата страна: Феликс Гьотце пресече и Мустафа Корома насочи с глава – гол: 2:1 за Рот-Вайс Есен (90.+3)! Първа победа за Есен от повече от 40 години