След преврата в Дрезден – ето как Дабровски обяснява тактическата промяна

Третодивизионният отбор Rot-Weiss Essen отбеляза изненадващ обрат срещу Динамо Дрезден (3:1). За голяма радост на старши треньора Кристоф Дабровски.

Какъв следобед на Хафенщрасе! Rot-Weiss Essen победи лидера Динамо Дрезден с 3:1 (1:0) пред 18 657 зрители и се изкачи на осмо място в таблицата. Кой би си помислил това?

Мачът не беше толкова категоричен, колкото предполагаше резултатът – точно обратното. През първото полувреме Дрезден играеше със самочувствието на лидер в лигата и беше по-добрият, по-активен отбор. Но именно RWE отбеляза гола: силният като вол Феликс Гьотце засече с глава центриране от корнер в 25-ата минута, за да даде на Есен ласкава преднина, която те задържаха на почивката.

„Знаехме, че Дрезден е топ отбор, който иска да доминира в играта. Това можеше да се види в продължение на дълги участъци. През първото полувреме късметът в играта беше на наша страна“, обясни старши треньорът на Есен Кристоф Дабровски.

След почивката Дабровски направи тактическа промяна, като премести капитана Феликс Бастианс в централната защита и заигра в система 5-3-2. През второто полувреме RWE успя да задържи лидерите далеч от собствената им врата. Дрезден имаше два-три добри шанса, но защитата на Есен в по-голямата си част стоеше твърдо и се защитаваше последователно.

RWE - Динамо Дрезден 3:1 01 октомври 2023 г.
RWE – Динамо Дрезден 3:1 01 октомври 2023 г.

А червено-белите бяха успешни и в предни позиции: Бастиан направи 2:0 в 80-ата минута, а Муса Думбуя сложи точка на спора малко преди изтичането на времето за игра (89-ата). Почти при последния съдийски сигнал Панайотис Влаходимос от Дрезден намали резултата на 1:3, но тогава вече нямаше никакво съмнение за победата на домакините.

След това от трибуните се чуха много окуражителни думи за отбора, но треньорът Дабровски също заслужи похвала. Тактическата му промяна през второто полувреме се отплати и внесе повече сигурност и стабилност в играта на третодивизионния отбор.

След това исках да спра този проблем с промяната да се защитаваме в система 5-3-2. Искахме да запазим центъра и затворените интерфейси. Мисля, че се справихме с това доста добре.

Кристоф Дабровски

След последния съдийски сигнал 45-годишният Дабровски обясни идеята си за преминаването от четиричленна към петчленна задна линия: „През първото полувреме видяхме многото дълбоки маршрути на дрезденската осмица и бързите крила, които продължаваха да навлизат в междуособиците. Имахме огромни проблеми там и не можехме да се овладеем. Исках да спра този проблем, като преминах към система 5-3-2. Искахме да държим центъра и интерфейсите затворени. Мисля, че успяхме да се справим с това доста добре.“