След 2:0 срещу Мексико всички шансове за Световната купа

Той го прави. Меси вкарва гол и кара феновете да полудеят. Съфаворитите Аржентина не са убедителни, но печелят. Сега предстои сблъсъкът между Меси и Левандовски.

Лионел Меси застана пред бушуващата небесносиньо-бяла стена от фенове, изпрати целуващи ръце в кривата, наслади се на момента на голямото изкупление и извика на сънародниците си: „Vamos!“. С втория си гол на турнира за Световната купа в Катар 35-годишната суперзвезда проправи пътя на Аржентина към победата над Мексико с 2:0 (0:0) в съботния двубой на върха на Латинска Америка. След като Меси поведе в 64-ата минута, Енцо Фернандес вкара решителния гол в 87-ата минута.

Така се стига до сблъсъка със световния футболист Роберт Левандовски и неговата Полша следващата сряда. Източноевропейците около настоящата звезда на Барса имат четири точки, Аржентина и Саудитска Арабия – по три, а Мексико остава с една. По-рано поляците спечелиха с 2:0 срещу саудитците и направиха групата вълнуваща.

Ден след колективния траур в Аржентина по повод втората годишнина от смъртта на Диего Марадона, спортният му наследник Меси трябваше да изясни ситуацията. По време на химна аржентинците демонстративно се приближиха един към друг, а Меси си пое дълбоко дъх преди 21-ия си мач за Световната купа – толкова, колкото някога изигра Марадона, включително победния финал на Световната купа през 1986 г.

Меси също иска да достигне до финала през 2022 г. На разпродадения и шумен стадион „Лусаил“ с 88 966 зрители вече цареше финална атмосфера. Не само защото във втория мач от групата Меси и аржентинците му трябваше да се справят с всичко или нищо. Десетки хиляди аржентински фенове срещу десетки хиляди мексикански също подхраниха разгорещения двубой на терена, който дълго време не беше футболен празник.

Note
Note

Първата схватка дойде по-малко от пет минути след началото на мача: Алексис Вега удари с лакът Гонсало Монтиел, един от петимата нови играчи, привлечени от треньора на Аржентина Лионел Скалони четири дни след срамното поражение с 2:1 от аутсайдера Саудитска Арабия – почти всички в защитната зона. Безопасността е на първо място, а Меси трябва да помогне отпред.

Първоначално обхватът на движенията на 35-годишния мъж е бил ограничен. Във вторник той даде преднина на аржентинците, непобедени до този момент в 36 мача, със седмия си гол на Световното първенство в 10-ата минута от дузпа. Този път първият шанс за гол се забави дълго, въпреки огромното предимство на Аржентина във владеенето на топката. В 25-ата минута Меси за кратко вдигна оборотите. Но последвалият удар на Монтиел беше твърде неточен.

Няколко минути по-късно доста рядко срещан удар с глава на Меси мина над вратата, а малко по-късно Гийермо Очоа заби юмрук в катарското нощно небе.

Мексико се опита да предпази аржентинците от собствената им врата с пет души. Те нарушаваха хода на играта с постоянни дуели и подобно на аржентинците не спазваха много стриктно правилата. Те успяха, като Лаутаро Мартинес създаде още един шанс, но това беше всичко, което аржентинците успяха да постигнат през първите 45 минути. Треньорът Скалони заплашваше да се отчае, като жестикулираше бясно отстрани. Беше необходим гол, за да се успокоят нервите.

Мексико усещаше това, а треньорът Херардо Мартино го знаеше. Той е аржентинец и тренира отбора в продължение на две години от лятото на 2014 г. Заради ангажимента му към мексиканците южноамериканските фенове го освиркаха преди мача. Малко преди почивката им се наложи да затаят дъх: при свободен удар пред небесносиньо-бялата стена на мексиканския Вега вратарят Емилиано Мартинес легна във въздуха.

Срещу саудитците аржентинците допуснаха два гола в рамките на няколко минути, този път се държаха, но отново не бяха убедителни. И след това свободен удар, Меси беше фаулиран, отзад и отпред. Идеална позиция: полудясно, 18 метра. На стадиона отекнаха викове „Меси, Меси“, но топката явно премина. Меси се наведе напред и се подпря на ръцете си. Отново нищо. Оставка? Не.

След смяната на полетата Меси отстъпи още малко. Силата му е да получава топката и да действа бързо. Играта на аржентинците стана по-опасна. А в един от случаите мексиканците, които обикновено се защитават толкова последователно, дадоха на Меси повече пространство, отколкото трябваше – и това беше достатъчно.

Той пое топката на 20 метра от вратата, отигра я веднъж напред и вкара с плосък удар в десния ъгъл, за да направи резултата 1:0. Очоа беше безсилен, Меси излетя в радост и празнува под оглушителните възгласи на феновете. Мексико опита всичко отново, Мартино промени атаките. Вместо това обаче Фернандес нанесе удар и голът не бе зачетен.