Страстна домакинска победа срещу Майнц

ФК Шалке 04 спечели втората си победа в Бундеслигата през настоящия сезон. След страстна игра S04 печели с 1:0 срещу Майнц.

В 22:24 ч. в сряда вечерта в Gelsenkirchen Arena стана шумно. Единадесет играчи на FC Schalke 04 и десетки хиляди зрители дадоха всичко от себе си – и тогава съдията Тобиас Райхел най-накрая наду свирката. Шалке победи Майнц с 1:0 (1:0), а радостните възгласи след осигурената промоция не бяха много по-силни. Шалке остава на последно място, но първата победа след осем поредни поражения в задължителни мачове дава нова надежда.

За треньора на Шалке Томас Рейс това беше първа победа в третия мач. Рейш се довери на същата стартова единайсеторка като при 1:2 в Бремен – според него тя е заслужила втори шанс след забележителното представяне. А отборът на Königsblauen се представи като променен в сравнение с първите месеци на сезона. Пред 58 256 зрители нямаше усещане за несигурност заради победите на съседите в таблицата VfL Bochum, VfB Stuttgart и Bayer Leverkusen. Шалкерите бяха много амбициозни, рядко закъсняваха в двубоите, имаха отлична позиционна игра и допуснаха само четири корнера през първото полувреме, но не и шансове за гол срещу безобидния Майнц.

В играта си напред Шалкерите показаха смелост – за разлика от много предишни мачове, те вече не търсеха единствено дългия пас в половината на противника. Те успяха да създадат и комбинации, които си заслужава да видите. Например в десетата минута: Алекс Крал, най-добрият играч на Шалке, отигра топката на пътя на Симон Теродде, а ударът на голмайстора се отби от вътрешния стълб в мрежата за 1:0. Празнуването на гола на Теродде включваше жест за видео доказателство – самодоволна препратка към факта, че вече три пъти през този сезон водеща роля е била отнета от видео асистента.

Note
Note

В 32-ата минута „Шалкерите“ можеха да увеличат дори до 2:0. След двойно подаване с Мариус Бюлтер Крал спринтира сам към вратата, но се размина със сантиметри от топката. Флоран Моле (9-и) и Тобиас Мор (44-и) също имаха шансове да отбележат. След като свободният удар на Моле попадна във външната страна на мрежата, много фенове вече ликуваха. Когато съдията Райхел наду свирката си за почивката, радостта вече беше голяма.

След смяната на крайните бранители – Доминик Дрекслер замени Моле, който вече беше предупреден – Майнц стана малко по-опасен. Въпреки всички аплодисменти за много доброто първо полувреме: Всички играчи на Шалке знаеха, че все още не са спечелили този мач. Майнц стана малко по-опасен и получи първия си шанс в 54-ата минута чрез Маркус Ингвартсен. И това беше пред очите на спортния директор на Майнц Кристиан Хайдел, който е спорен в Шалке – той беше начело на S04 до февруари 2019 г.

Шалке - Майнц09. ноември 2022 г.
Шалке – Майнц09. ноември 2022 г.

Колкото повече наближаваше краят на мача, толкова повече двубои и много малки фаулове имаше. Нивото вече не беше високо, но играта беше много вълнуваща. Сега Майнц постоянно владееше топката и с всяка изминала минута излагаше защитата си на все по-голям риск. Schalke се защитаваше и контраатакуваше. В 56-ата минута те едва не вкараха втори гол. Доминик Дрекслер пусна топката към Симон Теродде, чийто удар не бе насочен достатъчно силно от Кенан Караман. Вратарят Робин Зентнер блокира топката.

С намаляването на силите на кралскосините играта се превърна в отбранителна битка. Но Майнц не успя да намери пролука в защитата на Шалке, а Königsblauen изиграха аматьорски възможностите си за контраатака – Бюлтер удари гредата (86.). След шест минути продължения победата на Шалке с 1:0 остана. Успех, който дава надежда.