Тест срещу Твенте – S04 се показва добре подготвен в общия pröbchen

ФК Шалке завърши наравно 0:0 в проверката срещу ФК Твенте Енсхеде, но 90-те минути не бяха от особено значение.

Десет дни преди старта на втора дивизия ФК Шалке 04 показа, че е добре подготвен в общия прубхен срещу холандския първенец ФК Твенте Енсхеде.

Въпреки че и двата отбора създадоха редица шансове за гол, мачът завърши 0:0 – след проверката обаче нямаше много индикации за това как ще изглежда стартовата единайсеторка на Шалке за началото на сезона срещу Брауншвайг (3 август).

За изненада на феновете на Шалке Гераортс не използва предпочитаната от него тактика, нито всички единадесет играчи, които бяха направили най-добро впечатление в подготовката досега. От настоящите единадесет основни играчи на терена бяха само Дери Джон Мъркин, Яник Бахман, Пол Сегин, Кенан Караман и Муса Сила.

Томас Калас например отсъстваше заради стрес тест и седеше спокойно на трибуните. И след като Гераортс беше репетирал системата 3-5-2 във всички тестове и почти всички тренировки досега, той организира отбора си в система 4-2-3-1 срещу Твенте, като нападателят Сила изведнъж заигра на десния бек

Впрочем, единайсеторката на 1Б изкара приличен начален четвърт час на терена в сянката на химическия парк „Марл“ с алтернативната си тактика. Шалке се стремеше да комбинира, играеше плоско и често се доближаваше до противниковото наказателно поле. Един от играчите, който все още е в списъка с попадения, участваше в повечето от комбинациите:

Тобиас Мор участваше в много опасни сцени по левия фланг. Въпреки това нито кръстовите подавания на Мор, които Сила (3) и Бахман (27) пропуснаха, нито ударите към вратата (3) не доведоха до гол. Мъркин имаше най-добрия шанс за Шалке, като стреля малко над (29). Централната защита, оформена от младите попълнения Мартин Васински и Фелипе Санчес, хармонираше изненадващо добре. И двамата се превърнаха в инсайдъри за първия мач.

ФК Твенте, който е на трето място в Ередивизие и ще участва в квалификациите за Шампионската лига, където в третия кръг ще се изправи срещу РБ Залцбург, изглеждаше толкова уморен, сякаш всички играчи преди това бяха изминали пеша 94-те километра от Енсхеде до Марл. И все пак Твенте имаше най-добрия шанс през първото полувреме. В 20-ата минута Сем Щайн удари напречната греда на вратата на Шалке с удар. На почивката резултатът беше 0:0, а 3000-те зрители се чувстваха добре забавлявани; те аплодираха

По време на почивката Гераортс извади от терена най-важните играчи – например те продължиха без Караман, Сегин, Муркин и Бахман. Сега вече не беше дори обща подготовка, а тест с почти никаква стойност. Мор изведнъж заигра в десетката – за първи път по време на престоя си в Шалке. А други двама, които бяха останали извън групата – Хенинг Матричани и Себастиан Полтер – се преместиха в отбора.

Матричани бе замесен в първите два шанса през второто полувреме. След грешен пас назад нападателят на Твенте Рики ван Волфсвинкел потегли сам към вратата на Шалке, но стреля във външната страна на мрежата (51′). Само две минути по-късно Матричани се появи в атака. Той проби отляво и разигра Себастиан Полтер в центъра на наказателното поле.

Той се завъртя около съперника си и стреля над него. В 70-ата минута Полтър имаше втори шанс да отбележи победното попадение, но бутна топката в ръцете на Унерстал – феновете шушукаха и подозираха, че повече голове в тази слънчева юлска вечер няма да има.

Оставаше да се види в Марл дали Гераертс ще поиска от отбора си да изиграе още една проверка през следващите десет дни.