Този път за Шалке – Следващото поражение на Германия

Националният отбор по футбол на Германия загуби следващия си мач. Отборът на DFB отстъпи на Колумбия с 0:2 (0:0) на Шалке.

Спортният връх на вечерта, която германският национален отбор би предпочел да забрави веднага, бе осигурен от Хуан Куадрадо. Талантът му с топката в краката обаче беше само спусъкът. Колумбийският нападател направи салто пред южната крива на „Шалке Арена“, за да се радва.

Професионалистите от отбора на ДФБ дори не искаха да гледат повече. Голът на Куадрадо (82-ра минута) след дузпа за игра с ръка, предизвикана от заместника на капитана Джошуа Кимих, подпечата крайния резултат. Резултатът 0:2 (0:0) срещу Колумбия с голове на Луис Диас (54.) и Куадрадо в последния международен мач за сезона пред 50 421 зрители в Гелзенкирхен беше четвъртият пореден мач без победа за германския отбор. Вместо бавно да създава настроение на оптимизъм, отборът на DFB е в дълбока криза на целите една година преди Европейското първенство.

„360 дни до края“ беше изписано на рекламните табла преди мача. Евро 2024 наближава все повече – а от вчера то си има и талисман. Директорът на турнира Филип Лам (39 г.) представи все още безименното плюшено мече с цветна тениска в общообразователното училище Berger Feld в Гелзенкирхен, партньор за сътрудничество на Шалке Кнапеншмиде. За името на талисмана може да се гласува до 5 юли на уебсайта на Европейския футболен съюз (Уефа). Предложенията са: „Албарт“, „Бърнардо“, „Бърно сърце“ и „Херци фон Бър“.

Ханси Флик, треньорът на националния отбор, направи пет промени в сравнение с поражението с 1:0 срещу Полша във Варшава в петък вечерта. На първо място, полузащитникът Джошуа Кимих изненадващо беше на пейката. Флориан Вирц, Бенямин Хенрихс, Йонас Хофман и Тило Керер също трябваше да отстъпят място. Емре Кан замени Тило Керер в тройката заедно с Антонио Рюдигер и Малик Тиау, яркият лъч в мача с Полша. Робин Госенс и Мариус Волф играха по крилата. Също така нови: Леон Горетцка на мястото на Кимих, Лерой Сане на мястото на Вирц – а победителят в Шампионската лига Илкай Гюндоган даде комбинация от ляво крило и плеймейкър в първата си и единствена международна изява през юни т.г.

За разлика от очакванията обаче капитанът на Манчестър Сити не внесе структура в играта на Германия. Отборът на ДФБ владееше много топката, но както срещу Украйна (3:3) и Полша, трудно успяваше да пробие противниковата защита. Дългите пасове бяха единственото им средство – например в 19-ата минута, когато Волф подаде на влезлия в игра Госенс, но последният не успя да нанесе решителен удар във вратата. Много повече колумбийците бяха тези, които поставиха под напрежение германския отбор. В 14-ата минута Йери Мина напредна, Хуан Куадрадо подаде в центъра – но защитникът насочи вляво от вратата. Малко след това вратарят Марк-Андре тер Стеген пресече удар с глава на Рафаел Боре от Айнтрахт Франкфурт (19).

Шумните южноамериканци ставаха все по-уверени, а германците допускаха небрежни грешки. Боре изпълни слаб пас назад от Рюдигер и подаде към Луис Диас. Нападателят, който има договор с ФК „Ливърпул“, се оказа свободен пред Тер Стеген – но Тиав се намеси в последния момент (28.). Само две минути по-късно тер Стеген трябваше да положи огромни усилия, за да отрази удар на Мина над гредата. В края на първото полувреме гостите бяха по-добрият отбор.

И все пак невдъхновеният отбор на ДФБ едва не изневери на себе си и не поведе заради изключителната си индивидуална класа. Мусиала остави съперника си непокрит. Подаване към Кай Хаверц, удар с глава на пътя на Мусиала. Поне една сцена от високото футболно изкуство. Но завършекът не беше достатъчно прецизен, за да преодолее Камило Варгас в колумбийската врата. Свирки за почивка.

Свирките ставаха все по-силни, тъй като през второто полувреме продължаваше да липсват идеи. Не и за колумбийците, те чакаха германците да допуснат грешки. Емре Кан направи една от тях в 54-ата минута. Играчът на Дортмунд загуби топката и южноамериканците, които не се класираха за Световното първенство в Катар, спокойно прехвърлиха играта вдясно. Там Куадрадо пресече, в наказателното поле Диас насочи с глава – 1:0, без шанс за тер Стеген.

След това Флик премина към защита с четирима души. В офанзивен план отборът се опита да играе по-често по крилата с Госенс като актив. Но всичко не беше толкова прецизно и структурирано, колкото трябваше да бъде, за да се застраши световният номер 17. Освен това в средата на терена липсваше целеустремен играч. Класическата деветка Никлас Фюлкрюг се появи на терена за Кан едва след 67 минути. От другата страна Куадрадо се увери в решението с дузпа за игра с ръка.