Трилър за купата! Бившият треньор на Шалке похвали играча след мечтаното завръщане

Втородивизионният отбор на 1. ФК Нюрнберг се класира за четвъртфиналите на Купата на DFB. Традиционният клуб спечели срещу Фортуна Дюселдорф с дузпи.

Това беше абсолютен трилър за купата в сряда вечер на стадион „Макс Морлок“. Давид Ковнацки даде преднина на гостите от столицата на провинцията през първото полувреме с удар с глава (33-та).

През второто полувреме борещият се за оцеляване „Клуб“ потегли с всички сили, но успя да създаде само няколко шанса за гол – до 93-ата минута. След центриране от Матс Мьолер Дехли, Тайлан Думан, който беше заменен в 72-ата минута, пое топката и обиколи кръглата кожа с по-слабия си ляв крак в ъгъла за късното изравняване на 1:1. Топката беше леко отклонена от Кристоф Кларер от Дюселдорф. Виковете сред 26 000-те фенове бяха страхотни и Нюрнберг се пребори за продължения благодарение на гола на Думан, в които не се случи нищо особено.

При изпълнението на дузпите Думан подчерта статута си на победител в мача и отбеляза гол – въпреки че стражът на гостите Флориан Кастенмайер спаси първия му опит. Наказателният удар обаче трябваше да бъде повторен, тъй като Кастенмайер се беше отклонил от линията си, преди да стреля. Това е забранено. След това Нюрнберг реализира всяка дузпа, а Йона Немец пропусна от страна на Фортуна, което позволи на FCN да достигне до четвъртфиналите за първи път от 2011 г. насам.

За победителя в мача Думан успехът за купата беше и личен край на времето на страданието му. Офанзивният играч, който в младежките си години тренираше с Дюселдорф, отсъстваше повече от три месеца със скъсана връзка на синдесмозата и отпразнува завръщането си едва срещу Фортуна.

Последният си състезателен мач 25-годишният футболист изигра през октомври 2022 г. Осмият номер на Нюрнберг беше съответно щастлив от усещането си за постижение и напредък: „Това беше малко освобождаващ удар. Това е тежест за всички. Последните дни и седмици не бяха толкова лесни. Ето защо всички сме много щастливи. Не би могло да бъде написано по-красиво. Преминах през тежък период на страдание и работих усилено, за да се върна на терена.“

Когато се завръщаш след толкова дълга пауза заради контузия, просто искаш да си на терена и да имаш положителна енергия. Той даде това на отбора днес.

Markus Weinzierl.

Наставникът му Маркус Вайнцирл също беше щастлив за „мъжа на мача“. Бившият треньор на ФК Шалке 04 – 50 състезателни мача, 76 точки – подчерта: „Той се забавлява и се раздава на пълни обороти всеки ден. Знаех, че може да реши мача с едно действие. Всъщност той все още не е готов и малко изостава в тренировките. Когато се завръщаш след толкова дълга пауза заради контузия, просто искаш да си на терена и да имаш положителна енергия. Той даде това на отбора.“

Освен че достигна до последните осем, 16-ият отбор във втора дивизия може да се радва на огромна премия от около 1,7 млн. евро – благодарение на Тайлан Думан.