Турнир по кураш в Париж: бойно изкуство във възход

Поредното издание на международния турнир по кураш за наградата на президента на Република Узбекистан се проведе в Париж. Стотици фенове присъстваха на турнира по бойни изкуства. Провеждането на състезания в Европа е важно за спорт, който е във възход в световен мащаб. На церемонията по откриването представители на Френската федерация по кураш подчертаха човешките ценности на този спорт и ролята му за подобряване на физическото и психическото здраве. Очаква се един ден този спорт да стане олимпийска дисциплина. Основателят на съвременния кураш Комил Юсупов похвали френските организатори.

„Тази година вече организирахме 4 международни турнира на европейския континент“, разказва Комил Юсупов, основател на модерния кураш и на Международната асоциация по кураш. „Основната цел на подобни турнири е да се засили сътрудничеството, да се популяризира и развива кураш. Бихме искали този спорт да бъде включен и в програмата на Европейските игри – това е един от основните ни приоритети в момента. Бих искал да се възползвам от възможността да благодаря на страната домакин за топлото посрещане.“

Кураш – национално бойно изкуство в Узбекистан

Кураш означава „постигане на цел по честен начин“, това е турско бойно изкуство с колан на кръста. Той е на повече от 3500 години и е подкрепен от ЮНЕСКО. Философът и историк Херодот описва подробно кураш и други узбекски обичаи и традиции в книгата си „История“.

60 спортисти от 30 държави се бориха за медали

Около 60 състезатели от 30 различни държави взеха участие в събитието, а отворената категория оправда очакванията.

Трима състезатели се отличиха в битките на килима на Gilam, като накараха парижката публика да ликува със зрелищни движения: Мухаммадкарим Хуррамов от Узбекистан, Закро Кулум от Сърбия и Данов Бобон от Македония. Хуррамов и Кулум оспорват финала. Въпреки предимството на сърбина в теглото, Хуррамов успя да спечели късна чала (еквивалент на джудо waza-ari) и да спечели победата.

В състезанието при жените Ясмин Грабовски се представи отлично и спечели победата. Германската състезателка беше неудържима през цялото състезание и доминираше над полските и френските си конкурентки в последните четири кръга. Дебютът на Грабовски в тази дисциплина беше запомнящ се, тъй като тя триумфира с халал (еквивалент на ипон в джудото) в своята теглова категория.

Всеки спортист беше награден

Победителите получиха 5000 евро, класиралите се на второ място – 3000 евро, а класиралите се на трето място – 2000 евро. Атлетите, които не успяха да се класират на подиума, също получиха парични награди – стимул да се представят още по-добре на следващото състезание по кураш.