Франция в кръг на Световната купа 16 рано

Защитеният шампион Франция стана първият отбор, който се класира за последния 16-и кръг на Световното първенство.

Благодарение на двата гола на Килиан Мбапе световните шампиони от 1998 и 2018 г. спечелиха и втория си мач от групата срещу Дания с 2:1 (0:0) в събота.

Нападателят на Пари Сен Жермен вкара головете в 61-ата и 86-ата минута пред 42 860 зрители на стадион 974 в Доха. Андреас Кристенсен изравни в 68-ата минута.

Датчаните бяха смятани за тайни фаворити преди турнира. Но след само една точка от първите два мача полуфиналистите на Европейското първенство през 2021 г. са заплашени от отпадане още в предварителния кръг.

Благодарение на победата на Австралия с 1:0 над Тунис отборът на Каспер Хюлманд все още има шанс да се класира напред. Те обаче се нуждаят от победа срещу Австралия в последния си мач от групата в сряда.

Note
Note

Hjulmand реагира на разочароващото равенство 0:0 срещу Тунис с неочакван брой промени. Той трябваше да замени контузения Томас Дилейни. Капитан Симон Кяер и две трети от атаката му бяха пропуснати. Професионалистът от Франкфуртската Бундеслига Йеспер Линдстрьом, наред с други, се възползва от това и направи своя дебют на Световната купа.

Датчаните показаха ясно подобрение, но дори и в това подобрено състояние отстъпваха на французите. Статистиката показва 12:2 удара към вратата на Франция само през първото полувреме. Въпреки цялата индивидуална класа на нападателите Антоан Гризман, Килиан Мбапе, Усман Дембеле и Оливие Жиру обаче бяха необходими два удара с глава на защитниците Рафаел Варан (13-и) и Адриен Рабио (21-и), за да станат наистина опасни.

Note
Note

Въпреки това разликата в представянето на двата отбора беше толкова голяма, че в ретроспекция изглежда още по-забележително, че датчаните победиха французите два пъти в Лигата на нациите през юни и септември тази година. Пас на Гризман, бягство на Мбапе и фаул на бившия играч на Гладбах Андреас Кристенсен, който граничи с аварийно спиране: тази сцена от 20-ата минута илюстрира трудностите на Дания да държи под контрол изключителната атака на Франция.

След почивката датчаните станаха по-смели и държаха световните шампиони заети в собствената им половина на терена. Французите обаче не позволиха това да продължи повече от четвърт час.

Гризман пропусна страхотен шанс в 60-ата минута, когато стреля свободно от границата на наказателното поле. Минута по-късно Мбапе вкара гол след единоборство с Тео Ернандес за 1:0.

Световните шампиони от 1998 г. седяха на трибуните и аплодираха: Youri Djorkaeff до Liliam Thuram, чийто син Marcus Thuram от Борусия Мьонхенгладбах беше заменен веднага след това. Една седалка по-нататък седеше датската вратарска легенда Петер Шмайхел, чийто син Каспер също беше на терена.

След това Шмайхелс ликуваше, защото отборът му показа впечатляваща реакция, подобна на тази в началото на второто полувреме: Само осем минути след 0:1 Кристенсен вкара след ъглов удар, изпълнен от Кристиан Ериксен и продължен от Йоахим Андерсен.

След това и двата отбора имаха по още няколко шанса да спечелят мача: Линдстрьом от Франкфурт (73-ата минута) и резервата Мартин Брейтуейт (81-ата минута) ги пропуснаха за Дания. Орелиен Чуамене (78-ата минута), Жул Кунде (79-ата минута) и Рабио (80-ата минута) ги пропуснаха за Франция. Но световните шампиони все пак разполагаха с Мбапе.