Франция преодолява проклятието на Световната купа – Ернандес от Байерн е контузен

Защитеният шампион Франция започна Световната купа с подобаваща победа. И все пак всичко започна много лошо при победата с 4:1 срещу Австралия…

Категорична победа в борбата с проклятието на световното първенство – и то въпреки ранния двоен шок: защитаващата титлата си Франция започна успешно световното първенство в Катар и дори на моменти блестеше след първоначалните проблеми. Въпреки това, при крайно категоричната победа с 4:1 (2:1) над Австралия във вторник, вече измъчваните от контузии французи трябваше да приемат следващата загуба – а това може да е лоша новина и за ФК Байерн: Защото само след осем минути се контузи левият бек на мюнхенци Лукас Ернандес.

Всички предшественици на Франция като световни шампиони – Италия, Испания и съвсем наскоро Германия – бяха отстранени в предварителния кръг на турнирите след триумфа си. Проклятието сякаш застрашаваше и французите, когато Крейг Гудуин бе извел австралийците напред в петото им поредно участие в Световната купа (9-о). Но Адриен Рабио (27-и) и Оливие Жиру, който замени контузения носител на „Златната топка“ Карим Бензема (32-и), обърнаха мача още преди почивката. Килиан Мбапе (68-ата минута) и Жиру (71-ата минута) добавиха още един гол. С 51-ия си международен гол двойният голмайстор се присъедини към Тиери Анри като рекордьор по голове във Франция.

Феновете отдадоха почит на Жиру, като скандираха името му под звуците на класиката на Бийтълс „Hey Jude“. Победата на откриването срещу австралийците е добър знак за французите. Преди четири години те също започнаха с победа срещу отбора от Долна Митрополия, но тогава само с 2:1.

С Н’Голо Канте, Пол Погба, Преснел Кимпембе, Кристофър Нкунку от Лайпциг и Бензема петима ключови играчи отсъстваха преди турнира. Въпреки това стартовата единайсеторка беше изявена. Три четвърти от задната линия се състоеше от играчи на ФК Байерн: Бенжамен Павар, Дайот Упамекано и Лукас Ернандес се защитаваха заедно с бившия играч на Лайпциг Ибрахима Конате, който сега играе за ФК Ливърпул.

Note
Note

Но за френските фенове сред 40 875 зрители мачът започна с двоен шок: дългогодишният професионалист в Бундеслигата Матю Леки натовари Ернандес и подаде на Гудуин, като 30-годишният играч вкара третия си международен гол. Още по-лошото е, че Ернандес се контузи при падане и трябваше да напусне терена след едва пет минути лечение. На негово място влезе брат му Тео.

Французите имаха нужда от време, за да се възстановят от това начало, и в 22-ата минута имаха късмет, че ударът на Мичъл Дюк от почти 20 метра беше прекалено висок. И тогава, неочаквано за тях, те изравниха, когато Рабио с глава вкара кръста на Тео Ернандес. Мачът се обърна само пет минути по-късно, когато Рабио спечели топката срещу разколебаните австралийци, върна я от петата на Мбапе и пусна в игра Жиру. 36-годишният футболист не успя да вкара гол на Световната купа преди четири години, въпреки че игра във всички мачове. Но дори и тогава той е бил важен елемент със своето усърдие и служба на отбора.

Французите вече действително контролираха играта, на което се надяваха от самото начало. Фактът, че те се прибраха в съблекалнята с преднина, все пак беше и късмет, тъй като австралиецът Джаксън Ървайн от втородивизионния клуб FC St.Pauli насочи към гредата в продължението на първото полувреме. След почивката французите контролираха ситуацията. Първоначално нямаха късмет Жиру, който пропусна да стреля със странична ножица (50-ата минута), и Антоан Гризман, чийто удар бе изчистен от Азиз Бехич (65-ата минута). Но след това Мбапе вкара с глава кръста на бившия играч на Дортмунд Усман Дембеле и подготви Жиру за нов удар с глава четири минути по-късно.