Холандия празнува 3:0 – Първи четвъртфинал от 2008 г. насам

Нидерландия печели след много критики у дома. При доминиращо представяне „единайсетте нации“ първоначално пропуснаха множество шансове. Жокер от Дортмунд вкарва два пъти.

Коди Гакпо и двойното крило Дониъл Мален изведоха Нидерландия до първия четвъртфинал на Европейско първенство от 16 години насам след много критики от дома.

Изключителният нападател на ФК Ливърпул (20-ата минута) и резервата от Дортмунд Мален (83-ата и 90-ата +3) вкараха головете, за да осигурят победата на Елфата с 3:0 (1:0) над страстния аутсайдер Румъния в Мюнхен във вторник.

В града на единствената титла на Холандия преди 36 години треньорът на Бондс Роналд Куман беше доволен от доминиращото представяне и в крайна сметка безспорния напредък въпреки първоначалната липса на шансове. Сега неговият отбор ще се изправи срещу Австрия или Турция на четвъртфиналите в Берлин в събота по пътя към мечтаната втора титла на Европейското първенство.

Седмица след отрезвяващото поражение с 3:2 от Австрия Гакпо определи началото на елиминационния кръг като началото на нов турнир – и 25-годишният футболист поведе по пътя към него с гола си. След прекрасна индивидуална акция той стреля от около дванадесет метра. Топката се удари в късия ъгъл на вратата на румънския вратар Флорин Нита със скорост 121 километра в час.

Вторият гол на бившия играч на Юрген Клоп беше отменен от берлинския съдия Феликс Цвайер след проверка на видеоасистента (63′). Гакпо вече има три гола в турнира. Нападателят даде асистенцията за решителния гол за 2:0

След смелата начална фаза, в която източноевропейците за кратко създадоха проблеми на Нидерландия с енергичната си преса, след ефективния гол на Гакпо нямаше много опасности. Почти 30 години на ден след големия успех на румънците с Анхел Йорданеску като треньор в 16-ия кръг на Световното първенство срещу Аржентина, на сина му Едуард Йорданеску беше отказан подобен турнирен обрат като треньор.

Вярно е, че играчите на неговия национален отбор, които бяха „водени от цяла една страна“, се занимаваха с много страст и многократно отбелязваха дузпи. Но и поради лошия късмет с контузиите – Янис Хаги трябваше да играе с превръзка на главата, след като получи разкъсване в началото, а защитникът Василе Могош беше изгонен преди почивката – предупредителният удар на Денис Ман преди почивката (14-и) беше всичко, което остана. Румънските фенове, които подкрепяха своя отбор по-силно от привържениците на „оранжевите“, все пак го аплодираха.

Холандците се появяваха далеч по-често пред румънската врата. Въпреки това десетте корнера само през първото полувреме не доведоха до гола, за който треньорът на Бондс Куман копнееше. Хави Симонс, за когото се говори, че е кандидат за ФК Байерн, също се провали с гръм и т ъ м на евентуалния си бъдещ домашен стадион. 21-годишният футболист твърде дълго обмисляше как да завърши в центъра на вратата. Резултатът беше топка в непосредствена близост до вратата (44′).

След като до почивката Елфал не успя да направи 2:0, играта остана напрегната и след почивката. Неубедителните играчи се бориха, за да избегнат отпадане от Европейското първенство. Както и през първото полувреме, на Нидерландия многократно ѝ липсваше прецизност в заключителните моменти. Или пък Нита спаси, както при далечния удар на Гакпо (62′).

В заключителната фаза, при няколко възможности за оранжевите, Мален от Дортмунд вкара два пъти. Хиляди холандски фенове ликуваха по трибуните, тъй като те достигнаха до четвъртфиналите