Хусарска разходка из Алпите: Вингеард прави защитата на титлата (почти) перфектна

Тадей Погачар все още имаше всички шансове да спечели третата си титла в генералното класиране до кралския етап на Тур дьо Франс. Ранното падане и феноменалното представяне на съперника му Йонас Вингеард обаче сложиха край на мечтата на словенеца.

Какъв триумф за Йонас Вингегаард: В кралския етап на Тур дьо Франс с дължина 165,7 км от Сен Жерве до Куршевел във френските Алпи, на всички места, датчанинът надделя над съперника си Тадей Погачар и така си осигури предсрочно защитата на титлата.

С оглед на невероятното представяне на Вингеард, етапната победа на австриеца Феликс Гал беше почти незначителна. Той се измъкна от откъсващата се група и пресече самостоятелно финалната линия в шикозния ски курорт Куршевел. Етапът доведе до над 5400 метра надморска височина и четири планини, включително 2400-метровия Col de la Loze с наклон до 24%.

Погачар катастрофира в началото, загуби връзката 15 километра преди финала и се пребори с финалната линия с изоставане от повече от пет минути спрямо Вингеард, който беше четвърти за деня. По радиото на отбора Погачар заяви: „Отпаднах. Мъртъв съм.“

В генералното класиране словенецът вече изостава на 7:35 минути от датчанина, чиято победа в генералното класиране може да бъде застрашена единствено от катастрофа в последните четири етапа.

Въпреки това Вингеард изрази скандинавската си сдържаност: „Да имам над седем минути е страхотно, разбира се. Но Погачар никога не се отказва. Сигурен съм, че той ще опита нещо.“

Трикратният победител в Обиколката Погачар обаче едва ли ще получи нещо повече от етапна победа в съботния етап във Вогезите тази година.