Четвъртфиналният трилър е перфектен – Испания печели и предизвиква отбора на DFB

Грузия дълго време създаваше проблеми на Испания в 16-ия кръг. В крайна сметка фаворитите излязоха начело. Германия има лош опит с иберийците в последните големи турнири.

Ранен шок, силна реакция: Испания завърши трилъра на четвъртфинала на Европейското първенство срещу Германия и изхвърли от турнира изненадващия отбор на Грузия.

Отборът с треньор Луис де ла Фуенте победи очевидните аутсайдери с 4:1 (1:1) в 16-ия кръг в неделя, след като изоставаше. Сега в петък в Щутгарт предстои дългоочакваният сблъсък с отбора на националния треньор Юлиан Нагелсман.

Родри (39 минута), Фабиан Руис (51), Нико Уилямс (75) и Дани Олмо (83) вкараха за испанците, които спечелиха и четвъртия си мач на Европейското първенство, пред 42 233 зрители в Кьолн. Грузия беше повела чрез автогол на Робин Льо Норман (18) и се бореше страстно. В крайна сметка обаче превъзхождащите футболно испанци заслужиха победата си.

В решителните мачове от турнира иберийците са нещо като страшен противник за Германия през това хилядолетие. През 2008 г. отборът на DFB губи с 1:0 на финала на Европейското първенство, а две години по-късно Германия губи със същия резултат на полуфинала на Световното първенство в Южна Африка. Равенството 1:1 в предварителния кръг на Световното първенство по футбол през 2022 г. в Катар в крайна сметка не беше достатъчно за германския отбор.

Испания натиска, Грузия води

Испания веднага пое инициативата в дъждовния Кьолн и упражни натиск още от първата минута. Фурия Роха изтласка грузинците далеч назад и създаде шансове още в началото. Първият изстрел на Педри не представляваше проблем за вратаря на Грузия Гиорги Мамардашвили. За първи път 23-годишният играч трябваше да покаже цялата си класа при удар с глава на Ле Норманд. Още в началото стана ясно, че вратарят на ФК Валенсия ще има работа.

Първоначално обаче Льо Норманд неволно се превърна в център на вниманието. Централният защитник насочи в собствената си мрежа центриране на Отар Какабадзе в двубой с Чуиша Кварацхелия – първият допуснат гол на Испания на това Европейско първенство. Около 20 000 грузински фенове полудяха от радост. Девизът им за вечерта „Вярвай“, обявен на транспарант, беше подсилен: Грузия повярва във футболното чудо

Снимки на фенове от Европейското първенство 16 юни 2024 г.

Дори след неочаквания неуспех Испания все още имаше много повече от играта. Въпреки това дори двамата млади супер дрибльори Ламин Ямал (16 г.) и Нико Уилямс (21 г.) трудно успяваха да се справят с добре организираната защита от петима души на грузинците. А когато те или някой от техните съотборници все пак успяваха, Мамардашвили се справяше отлично.

Родри изкупва вината на Испания с изравнителен гол

В 39-ата минута обаче вратарят беше безсилен. Ниският изстрел на Родри от границата на наказателното поле за изравняване, след като беше разигран от Уилямс, беше твърде близо. Резултатът 1:1 даде тласък на испанците. Второто полувреме обаче започна с уплаха. Кварацхелия почти изненада вратаря Унай Симон с гениален удар. Ударът му от вътрешността на собствената половина обаче прелетя на около половин метър покрай вратата.

След това испанците бяха възнаградени за превъзходството си. Свободен удар на Ямал беше спасен добре от Мамардашвили, но той нямаше никакъв шанс да отрази удара с глава на Руис от близко разстояние. Претендентите за титлата вече владееха добре топката и в заключителните етапи на мача я овладяха. Уилямс и резервата от Лайпциг Олмо увеличиха преднината