Шалке в криза! Отпадане и поражение срещу Кил

ФК Шалке продължава да се лута във Втора Бундеслига. В четвъртия ден от мача отборът на треньора Томас Рейс загуби с 0:2 (0:1) от Холщайн Кил.

Всъщност това скандиране трябва да изчезне от арената поне за една година. „Ние сме тук, ние сме тук, всеки мач, това е ясно, дали на дъното или на върха, няма значение, ние сме тук“, това беше химнът на феновете на ФК Шалке 04 в битката за изпадане в първа дивизия, когато отборът им отново бе безнадеждно изостанал. В петък вечерта, в домакинския мач от втора дивизия срещу Холщайн Кил, репликите се превърнаха в постоянно скандиране през второто полувреме. Шалке загуби с 0:2 (0:1), напълно заслужено, а фалстартът се превърна в гъста криза. Изпадналият отбор изостава далеч от очакванията.

През седмицата треньорът Томас Рейс и спортният директор Андре Хехелман бяха изразили безгранична увереност в състава. Рейс предположи, че малко повече агресивност ще допринесе за създаването на красив комбинативен футбол. Но това, което се случи през първите 45 минути, не беше достойно за топ отбор от втора дивизия. То дори не би било достойно за кандидат за изпадане.

Рейш беше опитал много тактически неща. Талантите Кеке Топп и Асан Уедраого се преместиха в стартовата единайсеторка – но те не играха на любимата си позиция, нито пък опитният Пол Сегуин. На моменти „Шалкерите“ изглеждаха диви, пропуските бяха големи и Холщайн Кил се възползваха от това с няколко прости, но опасни контраатаки.

В 15-ата минута първата опасна от тях доведе до 0:1. Топп загуби топката, Том Роте от Кил спаси Хенинг Матричани и изстреля топката на вътрешната греда, Оскар Пихлер опразни успешно. При втората контраатака (27-ата) топката отново беше в мрежата – Стивън Скржибски беше ударил гредата, Пихлер беше в аут при последвалия удар. Скржибски бе в центъра на вниманието още два пъти. В 40-ата минута той избяга от Рон Шаленберг от Шалке – който извади аварийно спиране, червен картон. Непосредствено преди почивката Скржибски отново потегли сам срещу вратаря Мариус Мюлер, но стреля в него. На почивката резултатът беше 0:1 – и Шалке си послужиха с него много, много добре.

Шалке - Холщайн Кил 25 август 2023 г.
Шалке – Холщайн Кил 25 август 2023 г.

Настъпателните действия на Шалке бяха пробивни и управляеми. От дванадесетте кръстосани удара само един пристигна. Голмайсторът Симон Теродде беше пазен предимно ефективно от двама противници. Само един се защитаваше сам: Асан Уедраого. Седемнадесетгодишният младеж се измъкваше от противниците на Кил от време на време, само той се осмеляваше да направи нещо. Той пропусна най-добрия си шанс в 42-ата минута, когато вратарят на Кил Тимон Вайнер отклони удара му с върха на пръстите си в корнер. Но дори и този най-добър шанс не промени мнението на зрителите, когато съдията Дениз Айтекин прекрати първото полувреме: Те освиркаха шумно.

На почивката Рейш направи две смени, като включи в игра Юсуф Кабадайи и Джоуи Мюлер – но мачът изглеждаше приключил още в самото начало. Нямаше никакви признаци, че Шалкерите ще се борят. Те бяха загубили смелостта си. В 59-ата минута Уедраого отново опита с дрибъл, но топката беше избутана от крака му. Кил отново контраатакува, Том Роте пресече топката отляво в наказателното поле, където Шуто Мачино изпревари дебютиращия в професионалния футбол Мюлер и вкара за 2:0.

Остатъкът се превърна в демонстративен мач за килианци, които трудно можеха да повярват на късмета си да спечелят толкова лесно на арената и да могат лесно да защитят преднината си пред многобройната публика. Много от феновете на Шалке сред 60 403-те зрители напуснаха арената по-рано. Последваха само още едни аплодисменти, когато Асан Уедраого беше заменен в 76-ата минута. За съжаление мачът се разкъсваше до последния съдийски сигнал.

Когато след седмица Шалке играе с SV Wehen Wiesbaden (2 септември, 13:00 ч./Sky), вероятно ще има нов играч: говори се, че левият бек Дери Джон Мъркин идва от холандския първодивизионен клуб FC Volendam. Дали ще остане с едно попълнение, както е планирал Хехелман? След това представяне спортният директор вероятно ще преосмисли това решение.