Шалке завършва сезона с поражение във Фюрт

Шалке 04 пропусна да завърши сезона по помирителен начин. Кралскосините бяха победени с 2:0 в ШПВГ Гройтер Фюрт в сблъсък между съседите в таблицата.

Вероятно нямаше човек във ФК Шалке 04, който да не е теглил мислено чертата в 17,27 ч. на Белия ден през 2024 г. В края на един катастрофален сезон кралскосините загубиха мача в SpVgg Greuther Fürth, губейки както толкова често далеч от дома, този път с 0:2 (0:0). Въпреки това те завършват сезон 2023/2024 г. на десето място, тъй като по същото време СВ Елверсберг губи с 3:0 от СК Карлсрухер.

Треньорът на Шалке Карел Гераертс, който все още не беше изяснил дали сяда на пейката за последен път, беше направил значителни промени в стартовата единайсеторка и състава. Той остави всички контузени играчи у дома и постави на пейката капитана Симон Терод и Пол Сегуин, който обикновено е редовен играч. Преди мача Теродде получи единствения трофей на Шалке през този сезон – короната на голмайстора в кариерата от телевизионния канал Sky за 177 гола във втора дивизия.

На терена бе подсилен Б-елитът на Шалке, съставен от играчи, които бяха отстранени през втората половина на сезона (Тобиас Мор, Хенинг Матричани, Лино Темпелман, Браян Ласме, Ибрахима Сисе), и няколко ключови играчи като Мариус Мюлер, Рон Шаленберг и Кенан Караман. Още от първата секунда пред 16 126 зрители в разпродадения спортен парк „Ронхоф“ се разви мач с приятна атмосфера – във Фюрт присъстваха и около 5000 бурни фенове на S04. Въпреки това мачът не се отличаваше с висока запомняща се стойност.

Въпреки това Шалке не може да бъде обвинен в липса на захапка. Те се бориха здраво в единоборствата и събраха три жълти картона през първия половин час. Те направиха по-опасно впечатление в началото. В единадесетата минута Брайън Ласме се размина само на сантиметри с центриране от Кенан Караман. 60 секунди по-късно удар на Юсуф Кабадайи в последния момент беше отразен в корнер. В 20-ата минута Кабадайи имаше най-добрия шанс за S04. След пас на Ласме той нахлу сам към вратата, но не успя да преодолее вратаря Йонас Урбиг. Кеке Топп беше напълно свободен в центъра – той беше много притеснен от егоизма на Кабадайи.

Фюрт, който преди началото на мача бе изгонил шестима играчи, влезе в игра едва след около 30 минути, но след това на няколко пъти постави в опасност аварийната защита на Шалке. Сега на Шалке му беше трудно да прави правилните ходове, а нападението произвеждаше само многобройни грешни пасове и преминавания зад вратата.

Особено на нападателя на Фюрт Арминдо Зиб сега се откриваха шанс след шанс. Сиеб получи три добри възможности от Шалке – първо Сиеб беше спънат от Ибрахима Сисе от Шалке (31′), след това стреля над (40′) и покрай вратата от свободна позиция (45.+1). На почивката резултатът беше 0:0 – дикторът на стадиона нямаше голове, които да обяви, но имаше постоянни закани от страна на феновете на домакините, които многократно пускаха димки и пиротехнически изделия.

Преди почивката не се беше случило почти нищо, но след почивката двата отбора сякаш бързо се споразумяха за краен резултат 0:0. Въпреки че все още имаше много съобщения за пускане на пиротехнически изделия, почти нямаше сцени в наказателното поле и играта просто си вървеше. Ударите на Шалке, отправени от Кабадайи (50) и Топп (57/66), летяха право в ръцете на вратаря Урбиг. До 67-ата минута Фюрт не можеше да се види в предни позиции

Гройтер Фюрт - Шалке 04 19 май 2024 г.
Гройтер Фюрт – Шалке 04 19 май 2024 г.

Тогава се случи нещо, което не се предвиждаше на карта в този летен кикбоксьор. Тим Лемперле прескочи пасивната защита на Шалке на границата на наказателното поле и ударът, блокиран от Стивън ван дер Слут, попадна в краката на опитния капитан на Фюрт Бранимир Хргота. Той не пропусна шанса си от 15 метра и даде преднина на Fürth с 1:0.

Това беше решаващият фактор; на Б отбора на Шалке му липсваха воля и качество, за да обърне този дефицит. Точно обратното: Fürth използваха наличното пространство, за да предприемат опасни контраатаки. Хргота пропусна втория си блестящ шанс, стреляйки във вратаря на S04 Мариус Мюлер (72′).

Само три минути след като Караман пропусна единствения шанс на Шалке да изравни (79′, стълб), Лемперле се увери в решението. Влезлият като смяна в състава на U23 Джими Капарос загуби топката от Лукаш Петков. Той изпълни елементарно центриране и Лемперле уверено реализира за 2:0.

След последния съдийски сигнал играчите на Шалке бързо се качиха в автобуса за дългото пътуване към дома в Рурската област. Професионалистите ще се срещнат още веднъж за прощална вечеря, след което ще се отправят на почивка. И едно е ясно: когато започне подготовката за сезон 2024/2025 г., отборът на Шалке ще има съвсем различен облик