Шалке 04 губи топ мача, Борусия Дортмунд суверен

Борусия Дортмунд запазва лидерската си позиция в класирането в 7-ия ден от А-Юниорен-Бундеслига Запад. FC Schalke 04 претърпя горчиво поражение от 1. FC Köln.

В събота сутринта се изправиха първите три отбора в западната Бундеслига U19. Лидерите Борусия Дортмунд приеха Виктория Кьолн на своя футболен парк Хоенбушеи, а вторият в класирането Шалке 04 бе гост на третия в класирането ФК Кьолн. Докато BVB се представи уверено, S04 трябваше да приеме горчиво поражение.

За BVB нямаше време за почивка по време на малката „есенна пауза“ в младежката Бундеслига. В турнира за Купата на DFB отборът на Майк Тулберг трябваше да се справи с елиминацията срещу ФК Санкт Паули (1:2). В Младежката лига пък имаше силен успех с 3:3 срещу Манчестър Сити след победата с 2:0 над ФК Севиля през седмицата. Така че младежите от Дортмунд имат всичко в свои ръце следващата седмица, когато пътуват до ФК Копенхаген, и могат да си осигурят второто място в групата с победа.

Рийкхоф се изравни с Топп в класацията на голмайсторите

Но първо беше време да се съсредоточим отново върху Бундеслигата. Там те искаха да останат непобедени лидери срещу Виктория Кьолн. Отборът на Кьолн започна сезона с три победи и три поражения и се установи в средата на таблицата. Но отборът на Мариан Вилхелм не успя да се справи с BVB.

Джулиан Рийкхоф (10-и) и Хендри Бланк (16-и) показаха още в началото на сутринта накъде вървят нещата. През второто полувреме Рийкхоф направи своя удар перфектен. Малко преди края Ноа-Габриел Симич вкара четвъртия гол за крайното 4:0. Междувременно Рийкхоф не само гарантира, че BVB ще вземе следващите три точки със седмия и осмия си гол за сезона, но холандецът също така се изравни с Шалке Топп в класацията на голмайсторите.

Schalke one misses penalty kick

За Topp не беше признат гол на 1. FC Köln. Голмайсторът на Шалке дори не успя да вкара от дузпа. Отначало обаче нещата за Кнапен изглеждаха добре. В ранните етапи отборът на Норберт Елгерт задаваше тона. Голът обаче дойде от другата страна. Елиас Бакатуканда се извиси най-високо след изпълнение на ъглов удар и с глава изведе „Ефзех“ напред (14-и).

След като Шалкерите трябваше да се разколебаят за момент, малко след това бе отсъдена дузпа (25-та). Форзан Удряого падна в шестнайсеторката, Кеке Топп се извиси, удари вътрешната греда и оттам топката отскочи извън вратата. Така на полувремето се стигна до горчив дефицит за Königsblau.

През второто полувреме и двата отбора създадоха добри шансове. Силният Лука Подлех спаси Шалке в двубой с Яка Кубер (61). От другата страна Алесандро Блажич спаси два пъти срещу Topp (59./71.). И дори когато вратарят загуби топката, Шалкерите не успяха да изравнят. Ударът на Келси Анинкора-Майзел беше спасен, преди да стигне до линията (70-та минута). Малко преди края S04 имаше още една чудесна възможност, но и при последната възможност за мача Blazic беше на мястото си и насочи топката с глава към напречната греда (90+1).

По този начин 1. FC Köln изпреварва Schalke 04 и се изкачва на второ място. BVB остава на върха в западногерманската лига. S04 все още има осем дни, за да навакса трите точки на 1. FC Köln и да се върне на второ място, което им дава право на участие във финалния кръг.