Яростният BVB остава по петите на Байерн

Мечтата за титлата е жива: Борусия Дортмунд остава близо до петите на шампиона Байерн Мюнхен благодарение на впечатляващото си представяне у дома и най-високата победа през сезона.

Разяреният отбор на треньора Един Терзич изпрати безпомощния VfL Wolfsburg с 6:0 (3:0) и след десетата си поредна домакинска победа изостава само на една точка от рекордьорите по футбол в Германия.

Головете на Карим Адейеми (14-и), Себастиан Халер (28-и) и Дониел Мален (37-и) накараха Зюдтрибюне да се разтрепери през първото полувреме и бяха доказателство за стоманените нерви на BVB. След почивката резултатът бе допълнен от Джуд Белингъм (54./86.) и Адейеми (59.), който пропусна дузпа в 64-ата минута. За последен път жълто-черните спечелиха по-високо през септември 2018 г., когато победиха 1. ФК Нюрнберг със 7:0. Междувременно Волфсбург чака единадесет години за победа в Дортмунд и изпусна сигурно място в европейските купи.

Втородивизионният тим се показа невпечатлен от победата на Байерн в Бремен пред 81 365 зрители. От самото начало домакините притиснаха Волфсбург дълбоко в защита и в десетата минута спечелиха четвъртия си ъглов удар. Малко след това изпълнената с натиск начална фаза беше възнаградена. Националът Адейеми засече с глава отбита от Джулиан Райерсон топка. Това беше 49-и пореден домакински мач на BVB в лигата – впечатляващо.

Мачът можеше да придобие различен развой, ако Патрик Вимер беше използвал големия си шанс да изравни. Нападателят обаче не успя да се разпише със свободен удар срещу вратаря на BVB Грегор Кобел, а Матс Хумелс отрази последвалия удар на Якуб Камински над вратата (20.).

BVB - VfL Wolfsburg 07 май 2023
BVB – VfL Wolfsburg 07 май 2023

След този момент на шок BVB продължи своя щурм. Отново и отново Дортмунд намираше път зад защитната верига на Долна Саксония. След като Хумелс спечели топката от Йонас Винд, Адейеми подаде на Халер в центъра – 2:0.

Гостите все повече губеха реда си. След дълъг пас от Мариус Волф Юлиан Брандт запази хладнокръвие пред вратаря Коен Кастеелс и прехвърли топката към Мален. Холандецът вкара топката в празната врата и се извиси в радост.

Треньорът на Вълците Нико Ковач беше видял достатъчно и направи две промени на полувремето. Килиан Фишер и Кевин Паредес замениха слабите Ридъл Баку и Йосуха Гилавоги.

Тази мярка не промени нищо в хода на мача. Игривите играчи на Дортмунд поддържаха изключително високо темпо и превъзхождаха пренатоварения си противник. Брандт (49-и) и Никлас Зюле (50-и) все пак пропуснаха, след което Белингъм, който бе ухажван от Реал Мадрид, увеличи преднината. Мощният удар на англичанина първоначално беше отразен от Кастеелс към напречната греда, но оттам топката се отби във вратата.

Но дори и това не утоли жаждата на Дортмунд за голове. След като Себастиан Борнау загуби топката в собственото си наказателно поле, Халер видя по-добре разположения Адейеми, който с лекота вкара втория си гол. Третия той пропусна от наказателното поле след фаул на Фишер срещу Белингам. Въпреки това феновете го отпразнуваха със скандирания, когато беше заменен.