1:4 – Шалке се срамува в Кайзерслаутерн, феновете спират да го подкрепят

ФК Шалке се представи отчайващо в сблъсъка от втория ешелон на Бундеслигата, отстъпвайки с 4:1 (0:1) на 1. ФК Кайзерслаутерн.

ФК Шалке 04 мечтаеше да навакса изоставането си по време на зимната пауза и на зимния тренировъчен лагер се зарече да направи много добра втора половина на сезона. Но само след два мача кризата се завърна – и още по-лошо: страхът от трета дивизия. Кралскосините допуснаха да бъдат надиграни от съперниците си от 1. ФК Кайзерслаутерн и паднаха позорно с 1:4 (0:1).

Приблизително 6000 фенове на Шалке, които бяха пътували с тях, бяха положили големи усилия, за да изминат около 320 километра до Пфалц в деня на железопътната стачка в петък. Въпреки тези обстоятелства те показаха своята вярност към клуба със синьо-бяла хореография. Въпреки това те станаха свидетели на представянето на Шалке, което доказа, че все още има какво да се подобри в мащаба на слабите представяния през този сезон.

Срещу отбора на ФКК, който се намира в дълбока криза, след като е загубил седем поредни мача и чийто треньор Димитриос Грамозис е болен, кралскосините не успяха да отправят нито един удар към вратата през първите 44 минути на мача и успяха да се разпишат само веднъж. Пол Сегин прати единствения корнер в ръцете на вратаря на ФКК Юлиан Крал (31′). В атака нищо не се получаваше – Шалке губеше почти всичките си единоборства, често се подхлъзваше и дори иначе талантлив играч като Кенан Караман допускаше ужасни технически грешки.

ФКК компенсираше техническите си недостатъци с ентусиазма си. През първите 15 минути отборът спечели два корнера и три свободни удара около границата на наказателното поле и накара феновете на домакините от 49 327 зрители в разпродадената зала „Бетценберг“ да застанат зад тях. И в 10-ата минута бе отбелязан гол за 1:0.

Марлон Ритер изпълни плосък свободен удар към вратата, вратарят на S04 Ралф Фехерман отрази топката и Рагнар Аче вкара от чиста позиция, защото сам спекулираше с отскока. Лаутерите не създадоха повече опасни сцени, но многократно преминаваха от половината на терена и от време на време стреляха към вратата – точно това искаха да видят феновете, които бяха поискали на плаката: „Заедно да останем в лигата – заедно неразрушими“.

А отборът на Шалке? Лино Темпелман (44′) и Пол Сегуин (45′) стреляха безобидно към вратата преди почивката, но това не можа да спаси ужасното първо полувреме. Треньорът Карел Гераертс неведнъж клатеше глава – и реагира на почивката, като включи в игра Дарко Чурлинов, който с нетърпение очакваше завръщането си в Шалке.

И още от първата секунда той беше също толкова силно мотивиран, колкото и през първите три дни от тренировките след завръщането си от ФК Бърнли. В 51-ата минута Чурлинов нахлу сам към вратата след брилянтно хитро подаване от Кенан Караман, запази хладнокръвие и реализира, за да изравни. Той бързо нахлу в ъгъла и отпразнува с пътуващите фенове, които бяха страдали толкова дълго време. Шалке веднага пое контрола върху мача и голът им даде осезаем тласък

Тези девет минути обаче не бяха достатъчни. В 60-ата минута един обикновен дълъг пас беше достатъчен, за да подкопае защитата на Шалке. Ричмънд Тачи пресече отдясно в центъра, където Аче преодоля Томас Калас един на един и с глава направи 2:1.

Сега Шалке напълно изгуби всякакъв ред и смисъл и се остави да бъде надигран. Филип Стоилкович увеличи преднината си на 3:1 с глава в 67-ата минута, а когато Аарон Опоку стреля безобидно към вратата в 70-ата минута, вратарят Ралф Фарман също сгреши – 4:1. Три допуснати гола в рамките на десет минути на „Бетценберг“ – срамно, дори позорно. След този гол мачът приключи лесно за ФКК. Феновете на Шалке не пееха нищо повече. Все още им предстоеше дълго пътуване обратно през нощта