1:6! RB Лайпциг показва S04 в дъното на лигата

ФК Шалке 04 бе изпреварен от РБ Лайпциг. Отборът от долната част на Бундеслигата загуби с 1:6 (0:4) от РБ Лайпциг.

Тим Скарке стоеше в студа от нула до четири градуса в Гелзенкирхен с топло палто и трябваше да оцени предишните 45 минути футбол.

Новото попълнение на ФК Шалке 04 трябваше да констатира, че РБ Лайпциг е бил безкомпромисно последователен; носителите на купата от Саксония безпогрешно разкриха всяка възможна разлика в класите между тях и домакините през първото полувреме на мача от Бундеслигата. „Ситуацията е трудна“, каза 26-годишният Скарке, който в понеделник вечерта бе взет под наем от Унион Берлин, „трудна задача, но определено е постижима“.

От гледна точка на Шалке резултатът беше 0:4, когато Скарке стигна до тази оценка; точно това се казва и със сигурност се надяваш да се случи, когато се преместиш в долния отбор на лигата. След това 26-годишното крило действително показа в отделни моменти, че Шалке може да направи нещо, когато противникът не е Лайпциг. Например голът на Соичиро Козуки в 56-ата минута или попадението на Майкъл Фрей малко по-късно. Крайният резултат обаче беше 1:5 (0:4), което на практика развали вечерта за привържениците на Шалке.

Нападателят Майкъл Фрей, който през зимната пауза на Световното първенство по футбол беше даден под наем от Stade Brest, този път беше в стартовата единайсеторка на мястото на досегашния безпомощен герой от промоцията Симон Тероде. Това беше единствената промяна, която треньорът Томас Рейс направи в сравнение с не толкова ужасното 0:3 в Айнтрахт Франкфурт миналата събота. Срещу Лайпциг обаче Шалкерите не оставиха нищо от впечатлението, което бяха направили в Хесен.

Без преувеличение: това беше най-слабото полувреме, откакто Томас Рейс пое отбора в дванадесетия ден. Единадесет играчи на Шалке бяха на терена в кралско сини фланелки, но физически и психически никой от тях не изглеждаше настоящ. Не и когато нападателят на RB Андре да Силва се наслади на необичайна за Бундеслигата самота, взе си мярка от 20 метра и успя да преодолее вратаря на S04 Александър Шволов с нисък удар за 1:0 за Лайпциг (7-ата минута). След това гостите превърнаха едно хвърляне на Шалкера отдясно в атака, която Бенямин Хинрихс, останал сам на левия бек от неразположения зимен новак Йере Уронен, завърши с 2:0 (15-и). Освен това да Силва вкара гол с глава (44-та), а в продължението на първото полувреме Тимо Вернер, който все още е много непопулярен в Гелзенкирхен, вкара от близко разстояние – феновете на Шалке, които бяха сложили шапка на главите си, за да запазят ушите си топли, искаха да я издърпат през очите си, за да не им се налага да гледат повече.

Шалке - РБ Лайпциг24. януари 2023 г.
Шалке – РБ Лайпциг24. януари 2023 г.

Тези, които го вдигнаха отново, поне видяха как отборът на Шалке не се предаде напълно. Втората половина дори трябва да получи печата за одобрение Ordentlich. Особено след като Соичиро Козуки, който все още е най-добрият играч с топката, преодоля вратаря на Лайпциг Янис Бласуич и направи резултата 1:4 след пас на Михаел Фрей. Шалкерите вече не бяха толкова пасивни, вече не приличаха на уплашен заек пред змия – но това беше всичко, което можеха да постигнат срещу РБ. Дани Олмо (83-ата минута) и Юсуф Поулсен (89-ата) с пети и шести гол направиха всичко ясно за гостите.

По време на почивката Тим Скарке е казал едно: „Силните ми страни са скоростта и желанието за победа. Сега имаме нужда от положителна енергия.“ За предпочитане още в неделя (15.30 ч.) срещу 1. FC Köln.