17 мача, два гола – но все пак: Ето защо Doumbouya е важен за Dabrowski

През изминалия уикенд Муса Думбуя вероятно е имал най-добрия си работен ден в Rot-Weiss Essen. Въпреки че не вижда много действия, той е много важен за треньора.

Време е за контузия на 3 февруари 2024 г. в мача между Rot-Weiss Essen и SC Freiburg: дузпа за RWE. И кой хваща топката? Муса Думбуя, който се появи като резерва едва преди около десет минути.

Много от феновете сигурно са се притеснили преди изпълнението на наказателния удар. В крайна сметка нападателят не беше известен със заплахата си за гол или с прецизността си при завършването през този сезон. Но Думбуя доказа, че критиците му грешат, и реализира с ледена прецизност – 4:3 за RWE, победа!

26-годишният футболист отпразнува емоционален требъл като голмайстор на победата и втория си гол – първият му гол през сезона дойде при победата с 3:1 срещу Динамо Дрезден – през настоящия сезон.

И все пак: Думбуя, който досега е изиграл само 681 минути, няма да бъде доволен от ролята си на настоящ трети нападател след Леонардо Воник и жокера Рон Берлински. В крайна сметка той се присъедини към RWE от FC Ingolstadt през лятото на 2023 г. Беше му позволено да започне и първите пет мача от сезона – но за съжаление пропусна няколко добри възможности за стрелба

Понякога по време на мач преминавахме на двама нападатели и той помогна много на отбора – с много сила и енергичност, които въплъщава. Муса е много трудолюбив, не се изпуска и също така прави много допълнителни неща със Славо Фрайер. Всички сме щастливи, че той е част от нашия отбор.

Дабровски за Думбуя

Треньорът Кристоф Дабровски реагира и направи промени. Той изпробва Рон Берлински, а по-късно и Леонардо Воник. И все пак: Doumbouya, когото вече познава от съвместния им престой в Hannover 96 II, е важен играч за него.

„За мен не беше изненада, че той пое топката срещу Фрайбург и вкара толкова уверено. Той спаси няколко дузпи в Хановер. Винко Сапина не беше на терена срещу Фрайбург, така че Муса взе топката. Мога само да го похваля за това, че пое отговорност в тази ситуация и я реализира“, заяви Дабровски.

Треньорът на RWE обясни защо мъжът от Гвинея е важен за Дабровски преди гостуването на TSV 1860 Мюнхен, въпреки ограниченото му игрово време.

Дабровски за Думбуя: „Муса показа още от първия ден защо го привлякохме. Той беше много активен в подготовката, много пъргав, много здрав. Съответно той започна сезона като редовен играч, но за съжаление пропусна няколко шанса. През първата половина на сезона изпробвахме различни комбинации. От време на време Муса изпадаше в известна дупка, но бързо се измъкваше от нея. Оказа се, че Рон е чудесен жокер в тези фази и тогава Муса беше зад Леонардо Воник, а Рон зад него. Понякога по време на мач преминавахме на двама нападатели и той много помагаше на отбора – със силата и енергичността, които въплъщава. Муса е много трудолюбив, не се изпуска и освен това прави много допълнителни неща със Славо Фрайер. Всички сме щастливи, че той е част от нашия отбор.“

След победния гол срещу Фрайбург и тези думи на похвала, Думбуя вероятно ще се появи и на Грюнвалдер Щрасе във вторник – може би за повече от около десет минути