2:0 срещу Нюкасъл – BVB направи голяма крачка към 16-ия кръг

Високи точки в Шампионската лига: Борусия Дортмунд има фазата на елиминациите в Шампионската лига в свои ръце, след като победи Нюкасъл Юнайтед с 2:0.

Борусия Дортмунд имаше ключов мач в ръцете си в четвъртия ден на Шампионската лига. У дома те трябваше да се поставят в добра изходна позиция за последните два мача срещу Нюкасъл Юнайтед, които са с равни точки. След последната победа на Дортмунд с 1:0 в Нюкасъл двата отбора влязоха в мача с равен брой точки.

Един Терзич направи три промени в стартовата си единадесеторка след категоричното поражение с 4:0 от Байерн, като включи Никлас Зюле, Феликс Нмеха и Карим Адейеми на мястото на Мариус Волф, Марко Ройс и Дониъл Мален – и BVB показа различно лице от самото начало.

BVB стартира добре

В доминиращата начална фаза именно Юлиан Брандт за първи път тества Ник Поуп от границата на наказателното поле (13′), а малко по-късно Адейеми също принуди стража да спасява (16′). След това обаче Никлас Фюлкруг даде заслужена преднина на своя отбор, когато помогна за началото на атаката и бе готов да засече центриране на Марсел Сабитцер от границата на наказателното поле (26).

След това „свраките“ влязоха по-добре в мача, но без да станат наистина убедителни. В другия край Марсел Сабитцер имаше възможност да увеличи резултата си, но стреля от 16 метра над гредата (36′). Така на почивката резултатът остана 1:0

След почивката нещата започнаха по бурен начин. И Дортмунд, чрез Адейеми (46) и Брандт (50), и Нюкасъл, чрез Тино Ливраменто (48) и Мигел Алмирон (49), намериха мрежата. Англичаните първоначално упражниха по-голям натиск, като пропуснаха да изравнят чрез Жоелинтон на сантиметри (56′).

Дортмунд обаче успя да сложи край на фазата на натиск и отново да намали напрежението. Брандт принуди Поуп да направи още едно спасяване (58′), след което дълго време опасностите бяха малко.

Брандт поставя капак

До 79-ата минута, когато свободен удар на Нюкасъл влетя в наказателното поле на BVB. Дългата топка от Адейеми към Брандт беше достатъчна, за да се създаде ситуация двама на един. Ливраменто затвори пътя на кръста, но Брандт запази топката и сам я вкара в мрежата, за да направи 2:0.

Гостите не успяха да се противопоставят и в крайна сметка резултатът беше заслужено 2:0, което означаваше повече за жълто-черните, отколкото просто реакция на поражението с 4:0 срещу Байерн.

Домакинската победа означава, че BVB вече е с равни точки с Нюкасъл, с което броят на точките им достигна седем и те остават на сигурно второ място преди последните два мача в групата срещу AC Milan (28 ноември) и Paris Saint-Germain (13 декември). ПСЖ все още може да се пребори с Дортмунд за първото място в група F при равенство или победа в Милано тази вечер (21:00 ч.), но в такъв случай преднината им пред третия в класирането ще остане три точки. При победа на Милан Дортмунд ще остане първи, но само с две точки на третото място