2:2 срещу Реал – Байерн изпуска победата в първия полуфинален мач

ФК Байерн все още се е прицелил във финала на Шампионската лига, но се отказа от по-добра изходна позиция за решителния втори полуфинален мач.

Битката за мечтата на „Уембли“ се превръща в тест за истински шампиони за ФК Байерн.

След великолепно завръщане с голове на Лерой Сане (53-ата минута) и наказания Хари Кейн (57-ата) Реал Мадрид шокира мюнхенци във вторник вечерта в първия кръг на класиката в Шампионската лига с късен гол от дузпа на Винисиус Жуниор (83-ата) за 2:2 (0:1).

Бразилецът беше вкарал и първия гол за „белите“ преди почивката след пас от световна класа на футболния гений Тони Кроос (24′).

За треньора Томас Тухел и неговия отбор обаче все още всичко е възможно, макар че мюнхенци ще трябва да надскочат себе си във втория полуфинал в Испания следващата сряда, ако искат да им бъде позволено да пътуват отново до Лондон единадесет години след триумфа на „Уембли“. Както и през 2013 г., техен съперник на финала може да бъде Борусия Дортмунд, който ще се стреми да победи Пари Сен Жермен в другия полуфинал

Подходящите условия не биха могли да бъдат по-добри за този вълнуващ сблъсък: великолепна лятна вечер и атмосфера, от която настръхвате. Привържениците на Байерн посрещнаха своя отбор на терена с огромен транспарант с Франц Бекенбауер. „Футболният император“, който почина на 7 януари, беше капитан на Байерн, който преди 50 години постигна първия си триумф в националния шампионат.

Сърдечността, която цареше между отборите в съблекалнята, свърши веднага след като прозвуча сигналът – и Байерн беше този, който наистина упражни натиск. След около 40 секунди Сане бе отказан с рефлекторно спасяване от вратаря на Реал Андрий Лунин. В седмата минута Сане не уцели целта при втория си шанс, както и Кейн (9) с нахален шут почти от халфовата линия, когато Лунин беше далеч извън наказателното си поле. Малко по-късно и Джамал Мусиала пропусна (12). Разтърсващо начало.

Стръмен пас от Кроос с подготвителна работа от световна класа

Но Реал нямаше да е Реал, ако отборът на Карло Анчелоти не премине през тази фаза, без да избухне в твърде забележима нервност. Особено завърналият се в националния отбор Кроос сега беше този, който пое повече контрол върху играта на гостите. И не за друго: Неговият пас от световна класа през средата на терена и защитата на Байерн трябваше само да бъде завършен от Винисиус Жуниор. Кроос вдигна триумфално ръце в централния кръг.

Голът, допуснат при първата възможност, оказа влияние върху Байерн, който беше без Матайс де Лигт, но можеше да пусне в игра трима играчи, които напоследък изпитваха затруднения – Мусала, Сане и Конрад Лаймер. В същото време Тухел бурно тормозеше Сане и Леон Горетцка. Те се върнаха в мача едва малко преди почивката с мощен удар от пряк свободен удар, изпълнен от Кейн (42′), който мина малко встрани от вратата.

Двойното попадение, което обърна мача

Тухел реагира на почивката, като включи по-силния Рафаел Герейро на мястото на Горетцка. Сане се премести засега на десния фланг, а Мусиала се пробва отдясно. Мотивът беше ясен: трябваше да се стигне поне до изравнителен гол. Но Кроос (51) едва не вкара втория гол за гостите. Неговият съотборник Мануел Нойер обаче спаси блестящо удара на германския нападател на Реал.

А след това това се случи от другата страна и изведнъж спокойствието на Реал свърши: Сане проби и подобно на Робен, който наблюдаваше мача в центъра на терена като пандизчия, нанесе удар с левия крак в далечния ъгъл. Първият му гол от шест месеца насам. Но това не беше всичко, малко по-късно Мусиала беше фаулиран в наказателното поле. Наказание. Една за Кейн. Карл-Хайнц Румениге и Ули Хьонес също аплодираха ентусиазирано на трибуните. 240-секундното двойно попадение освободи нова енергия.

Кейн пропусна да вкара гол на сантиметри (66′), Ерик Диер не успя да преодолее Лунин с глава секунди по-късно, преди фаул на Мин-Джае Ким срещу Родриго да отмени доминиращата фаза на Байерн и да превърне втората част в много горещ танц в Мадрид.