3:2 в Лайпциг – BVB се класира за финала на германското първенство

Борусия Дортмунд достигна до финала на германското първенство. След безизходен първи мач РБ Лайпциг беше победен с 3:2 във втория мач.

Полуфиналът за първенството на Бундеслигата за юноши B между РБ Лайпциг и Борусия Дортмунд обещаваше много емоции. Отборите завършиха наравно 0:0 в първия мач, като и в двете страни имаше само няколко голови положения.

Вторият мач започна още по-бурно: BVB поведе след само 68 секунди пред 1587 зрители. Ъгълът на Фриц Флек се плъзна към Усман Диало, който стреля в мрежата само от няколко метра. Стражът на РБ Фернандо Дикес все още беше на мястото си, но не успя да предотврати попадението.

След това Лайпциг работи за изравняване. Лионел Вуфак, брат на професионалиста от RWE Ерик Вуфак, подаде отляво към Цени Нойман, който в наказателното поле насочи малко встрани от вратата (10′). В 19-ата минута отново забележимият Вуфак предизвика раздвижване. Мадокс Щадел удължи кръста му на първа греда и принуди вратаря на BVB Леон Хердес да направи блестящо спасяване.

Въпреки това Дортмунд се оттегли на полувремето с преднина от 1:0. Тим Дегенер имаше възможност да вкара втория гол на BVB с мощен удар от втора греда, но Дикес направи страхотно спасяване в корнер (29′). Лайпциг създаде и други възможности през равностойното първо полувреме, но не успя да вкара топката в мрежата

Второто полувреме започна също като първото – с гол за BVB. Диего Нгамбиа Дзонга изпълни пряк свободен удар от левия край на наказателното поле (49′), за да направи резултата 2:0 – гол, който си заслужава да се види. Червените бикове отговориха с яростни атаки: Хердес отклони далечен удар на Джойе Масанка Бунги точно до далечната греда (56′). Последвалият ъглов удар също беше много опасен, но РБЛ отново не успя да отбележи срещу силния вратар на Борусия.

Лайпциг показва морал, но вкарва твърде късно

Лайпциг имаше шансовете, но Дортмунд вкара головете. BVB вкара третия гол съвсем от нищото: двама играчи на РБ застанаха на пътя на пробива на Диало и неволно го подложиха на Флек, който изведнъж се оказа свободен пред вратата и вкара топката в мрежата (60′). Въпреки че изоставаше с 3:0, Лайпциг отказа да се предаде и доказа своя морал.

Ленъкс Ейлке направи резултата 3:1, след като Масанка Бунги успя да пробие в много тясно пространство в шестте метра (90,+1). Петте минути на добавеното време можеха да предложат още по-голяма драма: Хердес успя само да отрази удар напред на мощния нападател на РБ Масанка Бунги и Амос Герт го прати в мрежата, за да направи 2:3 (90.+5). В крайна сметка обаче BVB успя да удържи резултата и да се класира на финала.

Там рекордните шампиони на Бундеслигата за юноши B (три титли), която ще се играе в този си вид за последен път през този сезон, ще се изправят срещу Айнтрахт Франкфурт или Байер Леверкузен. Финалът ще се състои на 12 май.