8 етапа, почти 1000 км: холандката Волеринг печели Обиколката на България при жените

В Тур дьо Франс Жени колоездачката Деми Волеринг спечели общата победа.

Холандската колоездачка Деми Волеринг спечели второто издание на Тур дьо Франс Жени. 26-годишната състезателка не се остави да бъде лишена от общата победа във финалното изпитание по часовник в Пау в неделя. След осем етапа и 959,9 километра Волеринг имаше преднина от 3:03 минути пред втората в генералното класиране белгийка Лоте Копецки.

Сънародничката на Vollering и защитаваща титлата си Annemiek van Vleuten трябваше да се задоволи с четвъртото място в генералното класиране. Финалното изпитание по часовник бе спечелено от швейцарската европейска шампионка Марлен Ройзер, която завърши с десет секунди пред Волеринг с 29:15 минути на 22,6 километра.

Волеринг положи основите на победата в събота на планинския финал на Tourmalet, когато спечели с почти две минути. Общата победа увенча изключителната ѝ година, след като през пролетта тя вече спечели трудните еднодневни състезания Strade Bianche, Amstel Gold Race, Fleche Wallonne и Liège-Bastogne-Liège.

На следващия Тур дьо Франс Волеринг ще има домакински мач на старта. През 2024 г. Обиколката ще започне в Ротердам, а вторият и третият етап също ще се проведат в Нидерландия.